wikipedia: Wikipedia’ya girmenin alternatifi

0

29 nisan Cumartesi günü Wikipedia (Türkçesiyle Vikipedi) için konulan erişim engeli halen devam ediyor ancak Wikipedia’ya VPN’siz  bağlanmanın da bir yolu daha var; 0wikipedia.org.

0wikipedia.org, Wikipedia içeriklerinin tamamını tıpkı resmi sitesinde olduğu gibi görüntülemenizi sağlayan bir adres. Dolayısıyla erişim sorunu yaşadığınız herhangi bir Wikipedia bağlantısının başına ‘0’ (sıfır) ekleyerek de Wikipedia’nın geniş bilgi havuzuna VPN’siz erişebiliyorsunuz.

0wikipedia.org’un nasıl ortaya çıktığını henüz bilmiyoruz ancak görünüşe göre bu adres de Wikimedia Vakfı’na ait. Zira Wikipedia kullanıcı hesabımla giriş yapabiliyorum ve katkı sağladığım maddeleri görebiliyorum. Wikipedia’nın içinde veya Quora’da da bu adrese dair bilgi bulamadım. Wikipedia’nın bu adresi engelli pazarlar için yayına aldığını tahmin ediyoruz. Bu yeni adresin engellenip engellenmeyeceği ise ayrı bir soru işareti…

Hatırlatmak gerekirse Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Wikipedia.org’u (Vikipedi’nin tüm dil sürümleri dahil) “terörizmi destekleyen” içerikler gerekçesiyle 29 Nisan’da engellemişti. Wikimedia Vakfı da konuyla ilgili Türkçe bir açıklama paylaşmıştı.

Bir önceki yazımız olan LinkedIn Yeniden Hedefleme başlıklı makalemizde LinkedIn ads, LinkedIn remarketing ve LinkedIn yeniden hedefleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz