10 Snapchat Pazarlama Yöntemi

0

Snapchat Pazarlama

1 Etkileyici bir unsur sahneleyin

Küresel fast-food devi McDoland’s tanıtımını kızıl saçlı palyaçoları kapısında bekleterek yapmıyor. Aksine dünyaca tanınmış yıldızları bile reklamlarında kullanıyor. Örneğin ünlü basketbol yıldızı LeBron James bir reklam filminde sadece arka planda bile olsa McDonald’s’ın poşetini göstererek marka bilinirliğini artırmakta kullanılmıştır.

McDonald’s bu reklam filminin markasına yaptığı katkının sonucunu paylaşmamıştır. Ancak bir hikayenin arka planında kalan McDonald’s torbasından oluşan bu reklam filminin bile markaya çok şey kattığı ortadadır.

Siz de bu felsefeyi kendi reklam bilinirliğiniz için uygulayabilirsiniz. Elinizde McDonald’s kadar reklam bütçesi olmasa dahi takipçilerinizi etkileyecek bir Snapchat hikayesinin arka planında yahut direk hikayenin içinde markanızı kullanarak marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

 

2 Tanınmış bir Snapchat hesabının sahibinden destek alabilirsiniz.

Tanınmış bir kadın giyim perakendecisi olan Wet Seal bir Snapchat hesabı kullanmaya başladı. Daha sonra tanınan bir Snapchat kullanıcısı olan Meghan isimli bir kadına kendi hesabına girme ve hikayeler oluşturma izni tanıdı.

Meghan’ın 300.000’in üzerinde takipçisi vardı ve bu yüzden HALO etkisi hızla Wet Seal markasının üzerinde çöktü. Yani Wet Seal markası sosyal medyada hızla tanınmaya başladı. Meghan bu marka için hikayeler oluşturmadan önce markanın hesabının 9.000 takipçisi vardı. Meghan hikayeler oluşturmaya başladıktan sonra takipçi sayısı hızla arttı ve 250.000’i buldu.

Siz de markanızın sosyal medyada tanınırlılığını artırma için böyle bir yöntem izleyebilirisiniz. Markanızın tanınırlığını artıracak insanlar bularak onlara hesabınıza erişim izni tanıyabilir, sizin için hikayeler oluşturmalarını sağlayabilirsiniz.

3 Promosyon kodları paylaşın

Donmuş yoğurt zinciri olan 16 Handles markası yetkilileri marka için love16handles isimli bir Snapchat hesabı açtı. Bu marka Snapchat’te hesap açan ilk kupon teklif eden hesap olma özelliğine sahiptir.

Hesap açıldıktan sonra markanın müşteri sayısı arttı. Çünkü marka dikkat çeken hikayeler oluşturmayı başardı. Aynı zamanda müşterileri de markanın tanınırlığını arttıracak hikayeler oluşturmaya teşvik ettiler. Kendi yoğurtlarından yiyip ürün için paylaşmaya başlayan markanın takipçi sayısı bir anda arttı.

Siz de müşteri sayınızı arttırmak ve markanızın duyulmasını istiyorsanız buna benzer kampanyalar düzenleyebilirsiniz.

 

4 Takipçilerinize VIP paylaşımlar sunun

Geçmişte New York Moda Haftası’ndan dergilere fotoğraflar düşmesi birkaç hafta sürerdi. Şimdi ise Snapchat kullanıcıları moda haftasını neredeyse canlı olarak izlemekte.

Bazı giyim markaları Snapchat hesapları üzerinden bu etkinlikten eşanlı olarak hikayeler paylaşıyor. Bu sayede ise hem takipçilerini artırıyor hem de markalarını tanıtıyorlar.

Siz de takipçilerinizin kişisel olarak ulaşamayacağı ve onların ilgisini çeken bu tarz etkinlikler sayesinde takipçi sayınızı arttırabilir ve markanızı duyurabilirsiniz.

5  Takipçilerinize rol verin

Mobil ve online yiyecek sipariş markası olan GrubHub 7. Annual Shorty Awards yarışmasının finalisti olan hesabını ilk kez 2013 yılında kullanmaya başladı.Bu hesapta kendi haftalık içeriklerini, diğer kullanıcıların üretmiş olduğu hikayeleri ve tanıtımları paylaştılar.

Takipçileriyle sürekli etkileşim halinde olan marka bu sayede Snapchat yarışmasının başlamasından sonra takipçi sayısını %20 arttırdı.

Siz de takipçilerinizle karşılıkla paylaşımlar yapabilir ve bu sayede hikayenizde ilginç ve dikkat çekici içerikler oluşturabilirsiniz.

6  Ürünlerinizi tanıtın

Dünyanın en büyük perakende markası olan Amazon, Snapchat uygulamasını Alexa’ya kişilik ve ses vermek için kullanıyor. Kullanıcı adı amazon olan marka Alexa’yı bir kadın sesiyle ve eko vererek seslendiriyor. Bu sayede başlangıçta kullanıcıların kafasını karıştıran Alexa ürünü kullanıcılar için berraklaştırılmış oluyor.

Eğer markanız yeni bir ürün tanıttıysa ve bu konuda müşterilerinize yardımcı olmak istiyorsanız Snapchat bu konuda size kolaylık sağlayacaktır. Ürününüzü bu ortamda ve ilginç bir şekilde tanıtmayı başarırsanız hem mevcut müşterilerinizin memnuniyetini kazanabilir hem de ürünü tanıtarak müşteri kitlenizi genişletebilirsiniz.

 

7  Popüler kullanıcılarla partner olun

Ürününüzü tanıtmanıza yardımcı olacak popüler bir Snapchat kullanıcısı marka bilinirliğinizi artırmada ve ürün pazarlamanızda size katkı sağlayacaktır.

8 Ürünlerinizle alakalı sohbetler düzenleyin

Dünyaca tanınan Dove markası da ilginç bir çalışmaya imza attı. Dış görünüşleri ve öz güvenleri hakkında konuşmaları ve markaya tavsiye veya şikayetlerini iletmeleri için yaşlı kadınlara bir çağrıda bulundu. İki saat boyunca 30 yaşlı kadın bu konu hakkında Snapchat üzerinden markanın temsilcileriyle konuştu. Daha sonra aynı çağrı genç kadınlara yapıldı. Çalışma oldukça ilginç karşılanmış olacak ki 75 kadın daha konuşmaya katıldı ve çalışma 130.000 kez görüntülendi.

Bu tarz çalışmalar yapmaktan geri durmayın.

 

9  Özel öngörüntüler sunun

Acura heyecan verici bir çalışmaya imza attı. Markanın hesabını takip edecek ilk 100 takipçiye piyasaya yeni sürülecek lüks yarış arabalarının ilk görüntülerini ulaştıracağını duyuran marka 6. Annual Shorty Awards yarışmasında finalist olmayı başardı.

Siz belki dünyaca ünlü bir lüks otomobil üreticisi olmayabilirsiniz. Ancak buna benzer çalışmalar yaparak markanızın potansiyel müşteri tabanını rahatlıklar genişletebileceğinizi söyleyebiliriz.

 

10  Organizasyonlar düzenleyin

iHeartRadio, Snapchat hesabını iHeartRadio müzik festivalinin içeriklerini paylaşmak için kullanıyor. Şirket festival zamanı iki gün içinde 340 milyon gösterim elde etmeyi başarmıştır. Bunu konsere giden binlerce Snapchat kullanıcısının ilgisini çekerek başarmıştır.

Snapchat’in özelliği olan kısa süreli gösterim bu tarz etkinliklerde görüntüleme sayısını artıran önemli bir özelliktir. Bu özelliği kendiniz için kullanabileceğiniz bir avantaj olarak kullanmaya çalışın.

Snapchat Pazarlama

Bütün bu taktikleri Snapchat marketing için nasıl kullanabilirsiniz?

Bütün işletmeler bu başarı hikayelerinden faydalanmak ister. Bu başarı hikayeleri arasına adınızı yazdırmak hiç de zor değil. İşte size uyguladığınızda başarıya taşıyacak tavsiyelerimiz.

Takipçilerinizi tanıyın. Takipçilerinizin kim olduklarını ve ne istediklerini bilmek işinizi kolaylaştıracaktır. Onları tanıdıkça hoşlandıkları içerikleri onlara sunmaya ve tabanınızı genişletmeye devam edeceksiniz.

Hatırlanabilir içerikler oluşturun.  Yalnızca birkaç saniyeniz olduğunu unutmayın. İnsanlara çarpıcı ve hatırlayabilecekleri içerikler sunun.

Kişisel hikayenizi de paylaşın. Unutmayın marka hesabınız olsa bile insanlar kişisel hikayeler paylaşmanızdan memnun kalacaktır. Özellikle gençler bu konuda meraklı olabilmekte ve markanın arkasındaki kişiyi tanımak istemektedir.

Ayrıcalık tanıyın. Kuponlar, hediyeler ve sınırlı teklifler ile takipçi sayınızı arttırabilir, insanları cezbedebilirsiniz. Özellikle tükenmekte olan bir hizmet insanları daha çok cezbedecektir.

Otantik olun. Otantik hikayeler oluşturan markalar en iyiler olmayı başarmıştır. Kendiniz olun ve markanızı şeffaflıkla paylaşmaktan çekinmeyin.

Yeni sosyal medya pazarlama platformları geleneksel reklam yöntemlerini alaşağı etmeye devam ediyor. Snapchat de bu platformlardan biridir. Çabuk ve içten paylaşımlar sayesinde geleneksel reklamcılığın sağladığı faydayı ikame edebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Ekmek Artık Dijitalde başlıklı makalemizde Ekmek Artık Dijitalde, Ekmek İşleri ve girişim haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz