13-24 Yaş Arası Gençlerin Instagram Kullanımları

0

instagram

Tüm dünyada milyonlarca kullanıcıya sahip olan Instagram, akıllı telefonların olmazsa olmaz uygulamalarından biri haline geldi. Herhangi bir dil kullanmak yerine görsel iletişim yoluyla dünyanın konuştuğu ortak dil haline gelen bu uygulama sayesinde insanlar dünyada hakkında bilgi sahibi oluyor, farklı ülkelerdeki insanlarla ve gruplarla etkileşim haline gelebiliyor. Görsel bir dil oluşturan Instagram sayesinde insanlar kendilerini ifade etmekte sıkıntı çekmeden sosyal medyada küresel geçerliliği olan bir kimlik kazanır hale geliyorlar. 2016 Sosyal Medya Raporunda  da grafiklerden çözümlediğimiz analiz verilerine göre sosyal medya kullanıcılarının büyük çoğunluğunu genç kitle oluşturuyor.

Peki Facebook‘un Avustralya, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, İngiltere ve ABD’de 13-24 yaş arasındaki gençler üzerinde yapmış olduğu araştırmaya göre 13-24 yaş arasındaki gençler Instagram’ı nasıl ve niye kullanıyor ?

Gençlerin hayatında önemli bir oynayan Instagram gençlerin hayatında ne, nerede, kimle, ne zaman gibi sorulara video ve fotoğraflar kullanarak cevaplar veriyor. Kullanıcıları için ilham kaynağı haline gelen uygulama, özellikle gençler için önemli bir sosyalleşme aracı olarak kullanılıyor.

Araştırmaya göre Instagram kullanıcılarını yüzde 53’ünün yapmış olduğu profil faaliyetleri, kim oldukları hakkında bilgi sahibi olunmasına yardımcı oluyor.  Tabi ki bu oranın içinde uygulamayı en aktif şekilde kullanan 13-24 yaş arasındaki gençlerin yeri çok fazla.instagram

Instagram kullanıcılarının %63’ü, uygulamayı hayatlarını belgelemek için kullandıklarını belirtiyor. Kullanıcıların % 72’lik kesimi ise aylık düzenli olarak uygulamada fotoğraf paylaşıyor.

Araştırma, kullanıcıların % 56’sı görsel paylaşımda bulunmanın 13-24 yaş arası kullanıcılar için, diğer insanlarla bağlantı içerisinde oldukları hissini verdiğini ve %52’si ise paylaşımda bulunmanın kendilerini keşfetmede önemli bir payı olduğunu belirtiyor.instagram

Günümüzde sosyal medyadan kopmak, hatta bir süre uzaklaşmak bile giderek zorlaşır hale gelmektedir. Bunun bir örneğini ise araştırmada görebiliriz. Öyle ki; bağlı olmadıkları süre zarfında Instagram hesaplarındaki paylaşımları kaçırdıkları hissine kapılan kullanıcıların %39’u uyumadan önce, %33’ü ise uyandıktan sonra ilk iş olarak Instagram akışını kontrol etmek oluyor.

13-24 yaş arasındaki kullanıcıların % 68’i ise Instagram’daki reklamlar ve markaların stratejileri sayesinde, ticari amaçlı ürünlere maruz kalıyor. Böylelikle markalar, genç kullanıcıları hedefleyerek devamlılıklarını sağlamaya çalışıyorlar. Ayrıca sosyal medyada, piyasaya sürülen ürünler hakkındaki geri dönüşlere kolay bir şekilde ulaşma fırsatı yakalanıyor.

Bir önceki yazımız olan Talkshow - Yeni Sosyal Ağ başlıklı makalemizde Mesajlaşma, Sosyal Ağ ve Talkshow hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz