18 Yaşındaki Nil Çakırcı, Harvard’tan Tam Burs Kazandı!

0

2010-2011 yılının SBS (o zamanki imtihan sisteminin adı) şampiyonlarından olan Nil Çakırcı, ablası Damla’nın sözünü dinleyerek İzmir Amerikan Koleji’ne girmişti. Bu sefer de annesinin sözünü dinledi ve Harvard’a onun vesilesiyle bir name gönderdi. Gelen yanıt ise hem kendisini sevindirdi, hem de bizleri gururlandırdı.

Harvard’ın başvuruları kabul etmesine yarım saat kala annesinin beğenmediği ‘niyet mektubu’nu baştan yazdı ve 0 burslu okumaya hak kazandı. Harvard gibi üniversitelere başvuran kişilerin akademik başarıları zaten yüksek olduğu için ‘niyet mektubu’nun çok önemli olduğunu söyleyen Nil, mektubu ve kabul süreciyle ilgili şunları söyledi:

Farklılık İstiyorlar

Harvard gibi okullar gerçek sizi anlamak ve farklılığınızı görmek istiyor. Çünkü başvuran herkesin SAT puanları, notları yüksek. İlk mektup, nasıl bir eğitim alacağım ile ilgiliydi. Anneme bunu okudum, ama bakışından beğenmediğini anladım. Değiştirmemi önerdi.

Yarım Saat Kala Yazdım

Başvurunun bitmesine yarım saat kala hayatımın şekillenmesinde tesir yaratan anılarımı anlattığım mektubu yazdım. İzmir Amerikan’a ablam Damla’nın girmem için ısrarcı olduğunu, okula yüzde 100 burslu kabul edilişimi, ablamın Boğaziçi Üniversitesi’nde endüstri mühendisliği okuduktan sonra hayali olan Google’da çalışmaya azmi sayesinde nasıl başladığını yazdım.

Ülkeme Geri Döneceğim

Mektubunda arkadaşlarıyla olan ilişkisinin ve aile değerlerinin toplumun beklentilerinden daha önemli olduğuna dikkat çeken Nil, “İleride ülkeme dönüp yakaladığım fırsatları öbür çocukların da yakalaması için elimden geleni yapacağım” dedi.

Hayallerinin Peşinden Koşan Abla

Harvard Ünivesitesi’ndeki eğitim giderlerini, Defne-Muhtar Kent Eğitim Vakfı’nın bursu sayesinde karşılayacağını söyleyen Nil, ablasının hayatında çok önemli rol oynadığını belirterek şunları söylüyor: “Ben hayallerinin peşinden koşan ve düş etmenin hiçbir sınırı olmadığını bana her vakit anlatan bir ablayla ve hayallerime ulaşabilmem için her konuda destek olan, ufkumu daha da açan bir aile içinde büyüdüm. Ablam İzmir Amerikan’da yatılı okumam için çok ısrar etti, babamı ikna etti. Okulum ise aynı duyguları bana yaşatan aile oldu. Burada yatılı okumak tek başına ayakta durmama, kendimi keşfetmeme ve yaşam boyu sürecek dostluklar kurmama sebep oldu.”

Arkadaş İlişkileri Uygulaması

“Sonra WhatsApp uygulamasının arkadaşlarımla ilişkimi belirleyici olmasından söz ettim. Benim ilk akıllı telefonum idadi birde oldu. O da ablamın eski telefonuydu. Oysa hazırlıkta tüm arkadaşlarımın akıllı telefonları vardı ve kendi aralarında haberleşiyor, sınavlarla ilgili konuşuyorlardı. Ertesi sabah ben ne muhabbetlerine katılabiliyor ne de esprileri anlıyordum. Telefon ile ben de bu sohbetlerin içine girebildim. Çünkü WhatsApp uygulamasını iletişim ve sınavlara hazırlık için kullanıyor, soru çözüyordum. O kadar çok soru çözümüne yardım ettim ki, ‘en iyi arkadaş Oscar heykelciliği’ verildi.”

Bir önceki yazımız olan Instagram, Son Büyük Snapchat Özelliğini de Kopyaladı! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz