20 milyon chatbot kullanıcısına ulaşan Botanalytics, ACT VC’den 270 bin euro yatırım aldı

0

Türkiye’den girişimcilerin ABD’de kurdukları chatbot çözümü Botanalytics, hızlı büyümesini sürdürüyor. Bu süreçte yerli yatırımcıların ilgisini çekmeye devam eden Botanalytics, ACT VC‘den 270 bin euro yatırım aldı.

İlker Köksal ve Enis Gayretli tarafından kurulan girişim, Facebook Messenger açılımıyla ivmelenen chatbot’lara yönelik sunduğu analitik çözümüyle hızlı bir büyüme sürecine girdi. Botanalytics’in bizimle paylaştığı verilere göre, Botanalytics çözümünü kullanan chatbot sayısı bugün bini geçmiş durumda. Sadece son altı ayda bu chatbot’larla konuşma yapmış kullanıcı sayısı 20 milyona, Botanalytics üzerinden analiz edilen mesaj miktarı da bir milyara ulaştı.

Botanalytics’in İstanbul’daki yazılım ve geliştirme ekibine ilaveten, San Francisco’da da iş geliştirme operasyonlarını yürüten bir ofisi bulunuyor. Girişim müşterileri arasında Grey Group, Harper Collins Publishers, CNN, Domino’s Pizza ve dünyaca meşhur şarkıcı Robbie Williams’ı sıralıyor.

Botanalytics ACT VC yatırımıyla başta vatan dışındakiler olmak üzere, kurumsal alıcı tabanını genişletmeyi ve dijital ajanslarla yeni iş birliklerine gitmeyi planladığını söylüyor. Botanalytics, tohum yatırımını 500 İstanbul’dan almıştı.

Bir önceki yazımız olan Özel araç çağırma uygulaması YOLO, 200 bin dolarlık yeni yatırımla kârlılığa yürüyor başlıklı makalemizde Haydar Çolakoğlu, YOLO ve Zihni Turgut Güneri hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz