2009 yılında kurulan Novabazar, 750 bin üyeyle büyümeye devam ediyor

0

Türkiye’de her çeşit ürün satan bir e-ticaret sitesi kurmak ve ayakta tutmak elbette kolay değil. 2009’dan bu yana faaliyet gösteren Novabazar.com da bu açıdan bakıldığında dikkat çekiyor.

Bugün 8 yaşında olan Novabazar’ın Bursa’ya uzanan bir ticaret geçmişi var. 2005 yılından bu yana ticari faaliyetini sürdüren Seltim Dış Ticaret, 2009 yılında e-ticaret için doğru ortamın oluştuğunu düşünerek bu tarihte NovaBazar markasıyla merkezini İstanbul’a taşımış. Seltim Dış Ticaret’in ve dolayısıyla Novabazar’ın kurucusu Murat Toprak, bu dikeyde kalıcı olma hedefiyle NovaBazar.com’u hayata geçirdiklerini aktarıyor ve girişimin bugününe dair güncel bilgiler paylaşıyor.

Aldığımız rakamlara göre Novabazar şu anda aylık 3,5 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Üç bin metrekarelik operasyon merkezine sahip olan girişimin üye sayısı 750 bin ve iki binden fazla kategori altında 450 bin ürün sunuyor.

İstanbul merkezli girişim, iki binden fazla tedarikçi ve 4 binden fazla marka ile çalışıyor ve 3 büyük şehir dışındaki küçük Anadolu şehirlerinden de önemli sayıda sipariş alıyor. Samsun, Erzurum, Van, Eskişehir, Diyarbakır gibi iller Novabazar’dan en çok sipariş veren iller arasında yer alıyor.

Novabazar Reklam ve Pazarlama Müdürü Ömer Gürcan, ziyaretçilerinin yüzde 65’inin mobilden geldiğini paylaşıyor ki bu durum Türkiye’de mobil ziyaretçilere neden önem vermemiz gerektiğini gösteren bir başka delil. İstanbul merkezli girişimin ziyaretçilerinin yüzde 51,8’i kadınlardan oluşuyor ve ziyaretçilerin yüzde 70’i 35 yaş altında yer alıyor.

Ömer Gürcan, önümüzdeki dönemde zengin ürün çeşitliliği ile ziyaretçi ve sipariş sayılarını arttırmayı hedeflediklerini ve yeniliklere uyum sağlayarak büyümeye devam edeceklerini paylaşıyor.

Aşağıda Novabazar’da en çok aranan ürünleri ve ürün kategorilerini görebilir; web sitesinden veya mobil uygulamalar üzerinden Novabazar’ı ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Walmart, gündelik market dağıtım ağını Uber desteğiyle genişletiyor başlıklı makalemizde walmart hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz