2016 Sosyal Medyanın En İyiler Raporu

0

Son verilere göre aylık aktif kullanıcı sayısı en yüksek mecra 1,6 milyar ile Facebook iken, bunu 1 milyar kullanıcı ile YouTube izliyor. Bu istatistiklerden faydalanarak Facebook ve YouTube merkezli bir strateji markaların gözdesi olmaya devam edecek.

sosyal-medya-aktif-kullanici-sayisi

Facebook

Verilere göre Facebook’un 1.6 Milyar aktif kullanıcısı bulunuyor. Bu kullanıcıların %52’sini kadınlar oluştururken %48’ini erkek kullanıcılar oluşturmakta.  Bu kullanıcıların yaş %34.5’i 18-29 yaş grubunda, %31.5’i 30-49 yaş grubunda, % 16.5’i 50-64 yaş grubunda ve 65+ yaş grubu da %9.5 olarak görülmekte. Çoğunluğun yine ‘Y’ grubu jenorasyonunda olduğunu gözlemliyoruz. Biraz daha dikkatli bakacak olursak tabloda ‘Z’ Yaş grubuna yani 17 yaş grubuna kadar olan kullanıcılar dikkate alınmamış. Tablodaki verileri hesaplayacak olursak %8’lik bir kısım bu kullanıcıları oluşturuyor. Ülkeler bazında Facebook’u en çok kullananlar ise şöyle sıralanmış; Amerika, Hindistan, Brezilya, İngiltere ve Almanya. 4 Şubat 2004’te kurulan Facebook açıklanan verilere göre 2016’da liderliğini ve popülerliğini sürdürmeye devam ediyor. Facebook bu popülerliğini kullanarak yeni alanlara da açılıyor ve uygulama geliştiriyor bununla alakalı bir makaleyi daha önce yazmıştım, MSQRD’a burada ulaşabilirsiniz.

facebook-istatistikleri

 

WhatsApp

Verilere göre WhatsApp’ın kadın erkek ve yaş gruplarına göre dağılımı görülmüyor.  Ocak 2010’da kurulan WhatsApp’ı  950 Milyon kişi aktif olarak kullanıyor. Geçtiğimiz zamanlarda Facebook WhatsApp’ı satın almıştı ve yakın zamanda da WhatsApp’ı ücretsiz yapmıştı. WhatsApp şu an için markalara hitap eden bir uygulama değil, gelecek dönemde reklam alıp almayacağı ise merak konusu.

WhatsApp’ı en çok kullanan ülkelere bakacak olursak ilk olarak karşımıza Hindistan çıkıyor onu Brezilya takip etmekte ve İtalya 3 sırada, Türkiye olarak biz de bu sıralamada kendimize 4. sırada yer buluyoruz ve son olarak İspanya 5. Sırada.

whatsapp-istatistikleri

 

YouTube

Verilere göre Youtube’un 1 Milyar aktif kullanıcısı bulunuyor. Youtube’da Facebook’un aksine erkek egemen bir yüzdelik var, %68 ile erkek kullanıcılar daha çok video seyrediyor olarak karşımıza çıkmakta ve %38’lik kısımda da kadın kullanıcılar yer alıyor. Bu kullanıcıların %11’ini 18-24 yaş grubu oluşturuyor, %23’ü 25-34, %26’sını 35-44, %16’lık dilimi 45-54, %8 50-64, %3’ünü 65+ ve +14’ünü de tanımlanamayan kullanıcılar oluşturmakta. Youtube’a baktığımızda Facebook’dan daha dalgalı bir yaş ortalaması grafiği görüyoruz. Markalar için buradaki veriler daha kapsamlı ve doğru kararlar vermelerinde yardımcı olabilir. Yüzdeleri hesaplayacak olduğumuzda %10’lik bir sonuç çıkıyor, virgülden sonra gelen yuvarlamaların bir neticesi olan bu sonuca takılmamak gerek. Fakat burada da görüyoruz ki 17 yaş grubuna ait olan kullanıcı verileri gösterilmiyor.

Ülkeler bazında baktığımız zaman Youtube’u en çok yine Amerika kullanıyor ve onu Hindistan takip ediyor, Japonya Youtube’da 3. Sırada ve Rusya 4. Sırada, Brazilya ise 5. Sırada bu mecrada da yerini bulmuş durumda. Ülkeler bazındaki sıralamada bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Rusya Youtube izlemesinde 4. Sırada, kendi video mecrası bulunan Rusya’nın bu sıralamada yer alması markaların gözünden kaçmaması gereken bir durum olarak öne çıkıyor.

youtube-istatistikleri

 

İnstagram

2010 yılında bir girişimci tarafından kuruldu Facebook’un 2010 yılında 1Milyar dolara satın aldığı İnstagram’ı verilerle inceleyelim.

Verilere göre aktif kullanıcı sayısının 430 Milyon olduğu görülen İnstagram’ın kadın erkek dağılımı arasında çok büyük farklar yok, hatta eşit bile sayılabilir. Erkek kullanıcılar %51 iken kadın kullanıcılar %49’luk kesimi oluşturuyor.  Kullanıcıların yaş grafiğine baktığımızda ‘Y’ jenerasyonunun yine çoğunlukta olduğu dikkatlerden kaçmıyor 18-29 yaş arası %53 kullanıcıya sahip olan İnstagram %25 ile 30-49 yaş grubu tarafından kullanılıyor %11’lik kısmı 50-64 yaş ve 65+ olarak %6’lık bir dilim elde ediyoruz. Detaylı incelediğimizde %5’lik bir dilim eksik, bu dilim 17 yaş grubuna olan kullanıcıları ve markaları temsil ediyor desek hata etmiş sayılmayız.

İnstagram’ı ülkeler bazında incelediğimizde en yukarda yine Amerika’yı görüyoruz, Amerika’yı 2. Sırada Rusya ve 3. Sırada Brezilya takip ediyor. Hindistan’ın 4. Konumda olduğu tabloda 5. Sırayı Türkiye alıyor.

instagram-istatistikleri

Twitter

Ülkemizin çoğu zaman gündeminde olan ve zaman zaman kapatılan sosyal medyası Twitter.

Verilere göre baktığımız zaman 325Milyon aktif kullanıcısı bulunan Twitter %55’e %45 ile kadınların daha çok olduğu görülüyor. ‘’Y’’ jenerasyonunun yine 1. Sırayı kaptığı yaş ortalamasına bakacak olursak; 18-29 %37, 30-49 %25, 50-64%12 ve 65+ %10 bir alana sahip. Verileri topladığımızda %84’lük bir dilim elde etmiş oluyoruz %16lık bir alan görülmüyor. Bu %16lık dilimin parçaları her ne kadar bilinmiyor olsa da Twitter Trolleri, Parodi hesaplar, Markalar vb. hesapların oluşturduğunu varsayabiliriz.

Ülkeler bazında Amerika yine birinci sırada kullanıcıya sahip, Japonya, Hindistan, İngiltere ve İspanya diğer ülkelerin sıralaması.

twitter-istatistikleri

Linkedin

‘’İş adamlarının Facebook’u’’, ‘’ İş dünyasının Facebook’u’’, ‘’Network kasma mecraası’’, ‘’Havalı iş isimleri’’  Bunlar LinkedIn için kurulan bazı cümleler.  Çoğu kişinin bildiğinin aksine LinkedIn Facebook’tan daha önce kurulan bir sosyal medya. Mayıs 2003’de kurulan LinkedIn’in aktif kullanıcısı 420 Milyon. Verilere göre kadın erkek oranları birbirine yakınsa da %54 e %46 oranında Erkek kullanıcılar daha aktif. Diğer sosyal mecralara göre farklı bir durumun olduğu LinkedIn yaş grubunda ‘’X’’ jenerasyonu tarafından daha aktif kullanılmakta, diğer mecraları en çok kullanan ‘’y’’ jenerasyonu olan 18-29 yaş grubu %23’lük bir dilimi alırken 30-49 yaş grubu %31, 50-64 yaş grubu ise %30’luk bir dilime sahip, yine diğer mecralarda %10’ları geçemeyen 65+ yaş grubu LinkedIn’de %21 olarak görülmektedir. Dünya üzerindeki kullanıcıların genellemesi alınarak elde edilen bu verilere dayanarak bir teşbih yapmak gerekirse: ‘’Y’’ jenerasyonu işin ciddiyetini daha kavrayamamış.

Ülkeler bazında baktığımız zaman yine Amerika birinci sırada yer alırken Hindistan 2.liği koruyor ve İngiltere 3. Sırada yer alıyor. Brezilya 4. Ve İspanya 5. Sıradaki ülkelerdir.

linkedin-istatistikleri

Tumlr

Tumlr’ı David Karp isimli yazılımcı bir genç kurmuştur. 2007’den berş hayatımızda olan Tumblr’ın 230 Milyon aktif kullanıcı bulunuyor. Erkek ve Kadın kullanıcı sayısının %50 ye %50 eşit olarak gördüğümüz tek sosyal medya mecrasının Tumlr olduğunu söylemekte fayda var. Yaş dağılımına göre hesapladığımızda %15’lik bir kısım ‘’unknow’’  olarak karşımıza çıkıyor. Yaş dağılımına baktığımızda ‘’Y’’ jenerasyonu yine çok gibi görülüyor olsa da ‘’X’’ jenerasyonu da Tumblr’A hakim olarak görülüyor. Yaş dağılımını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

tumblr-istatistikleri

 

Pinterest

Mart 2010 yılında kurulan fotoğraf paylaşma uygulaması Pinterest, 110Milyonu aşkın aktif kullanıcıya sahip.  Cinsiyet dağılımında %71’e %29’la kadınların erkekleri silip süpürdüğü bir dağılım görülmekte. Bir çok sosyal medyada olduğu gibi ‘’Y’’ jenerasyonu çok farklı olmasa da daha yüksek düzeyde.  Ülkelere göre bakıldığında Amerika, Hindistan, İngiltere, Brezilya, Kanada sıralamasını görmekteyiz.

pinterest-istatistikleri-1

 

 

Google Plus

Google Plus 28 Haziran 2011’de kurulmuş bir sosyal mecra, diğer sosyal medya mecraları gibi kendisine çok yer bulamasa da Google’ın ısrarcılığıyla sürdürülmekte.   Google’ın sosyal medya mecrası Google Plus 440 Milyon aktif kullanıcıya sahip görünüyor. Bu kullanıcıların %73,7 gibi büyük bir çoğunluğunu erkekler oluşturuyor ve %26,2’lik kısım kadın kullanıcılara ait.  Ülkeler bazında baktığımız zaman Amerika birinci sırada onu Hindistan takip ediyor ve Brezilya 3. Sırada, İngiltere 4 ve Kanada 5. Sırada. Ülkeler bazına bakıldığında Facebook ile benzer nitelikte bir sıralama olduğunu görüyoruz. Uluslararası markaların Facebook kampanyalarını Google+ ile eşleştirmeleri ve eş stratejiler belirlemeleri yararlarına olacaktır.

google-plus-istatistikleri

Bir önceki yazımız olan Mark Zuckerberg Iron Man Oldu başlıklı makalemizde dijital haberler, dijital pazarlama ve dijital reklam hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz