2016 Yılında Google’da Ne Aradık?

1

Google her yıl yayınladığı en trend arama terimleri raporunu yayınladı. 2016’da Türkiye Google’da Ne Aradık sorusunun cevabını merak edenlerdenseniz okumaya devam edin.

 

Türkiye olarak Google’da en tuhaf aramaları yaptığımız söylenir. Bu seneki aramalarımızda vatan severliğin ön plana çıktığını görüyoruz.

Nedir Aramalarında en çok “Artık Yıl Nedir?” diye sormuşuz, onu “Güneş Tutulması Nedir” araması takip ediyor, “Dünya Kadınlar Günü” ilk üç’de kendisine yer bulurken onu “OHAL Nedir?” ve şuan günce konulardan birisi olan “Saat Farkı Nedir” aramalarını Görüyoruz.

Youtube ile kullanımı artan ve yapımı kolaylaşan Slime’lar Nasıl Yapılır kategorisinde liderliği almış durumda. Sosyal medya akımlarının Google aramalarına ve kitlelerin hayatına olan etkisini burada en net haliyle görmüş oluyoruz. Onu “KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?” takip ederken 15 Temmuz Darbe girişimiyle gündemimize gelen ve milletimizin kahramanlığını Google aramalarıyla da dünyaya gösteren, Google aramalarında başka hiç bir milletin aramadığı ve aramaya cesaret dahi edemeyeceği “Tanka Nasıl Çıkılır” sorusu takip ediyor. Google aynı zamanda 2016 yılı dünya geneli arama trendlerini yansıtan bir video yayınlamış. Amerika Birleşik Devletleri seçimlerinden, Suriyede’ki katliama kadar olan bir çok farklı görüntüyü görmek mümkün.

 

Tüm Kategorilerdeki Genel Arama Sıralaması ise Şöyle:

Genel Aramalar

1) EBA- Eğitim Bilişim Ağı

2) Pokemon GO

3) Darbe

4) Olimpiyatlar

5) Avrupa Şampiyonası

6) Kısmetse Olur

7) Altın fiyatları

8) Takdir/Teşekkür Hesaplama

9) Dolar kuru

10) KPSS Başvurusu

Nedir?

1) Artık Yıl

2) Güneş Tutulması

3) Dünya Kadınlar Günü

4) Ohal

5) Saat Farkı

Nasıl?

1) Slime Yapımı

2) KPSS Başvurusu

3) Tanka Nasıl Çıkılır

4) Cirit Nasıl Oynanır

5) Migren Tedavisi

6) Orkide Bakımı

Diziler

1) Kiralık Aşk

2) Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz

3) Aşk Laftan Anlamaz

4) No:309

5) Kara Sevda

6) Tatlı İntikam

7) İçerde

8) Hayat Şarkısı

9) Cesur ve Güzel

10) Kırgın Çiçekler

Kişiler

1) Aleyna Tilki

2) Oya Aydoğan

3) Mustafa Koç

4) Tarık Akan

5) Emre Mor

6) Muhammed Ali

7) Koray Avcı

8) Neslihan Atagül

9) Barış Arduç

10) Kemal Doğulu

Yemek Tarifleri

1) Trileçe

2) Mücver

3) İstiridye Mantarı

4) Magnolia

5) Lazanya

6) Milkshake

7) Chia Tohumu Tatlı

8) Farklı Kahvaltı

9) Mozaik Pasta

10) Biber Dolması

 

 

Google 2016 Yılı Dünya Geneli Arama Trendleri Videosu.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Kitapseverlerin Yeni Buluşma Noktası: Kitap Dostum Uygulaması başlıklı makalemizde kitap ve kitap dostum hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.