2016’da online alışveriş yapan kişi oranının en çok arttığı iki ülke Türkiye ve Hindistan

0

İsviçre merkezli global finansal servisler şirketi Credit Suisse, gelişmekte olan ekonomilerde tüketim alışkanlıklarını incelediği Emerging Consumer Survey 2017 sonuçlarını açıkladı. Gelişmekte olan ülkeler statüsünde Hindistan, Endonezya ve Çin ile beraber Rusya, Türkiye ve Meksika’yı ele saha raporda, Türkiye e-ticaret sektörüyle ilgili mühim notlar var. Zira Türkiye e-ticaret sektörünün öbür gelişmekte olan ülkelere kıyasla nasıl performans gösterdiği, bazen ülkenin e-ticaret sektörünün büyüklüğünden daha mühim bir soru olabiliyor.

Rapora göre, Türkiye’de e-ticaret sektöründeki artışta ülkede internet penetrasyonunun artması akıllı telefonla internete erişen tüketicilerin yüzde 80 gibi bir orana ulaşması mühim etkenler. Türkiye yüzde 60’a yaklaşan internet penetrasyonuyla, gelişmekte olan ülkeler arasında Rusya ve Brezilya’dan sonra üçüncü sırada.

E-ticaret özelinde Türkiye, akıllı telefonlarını gerek alışveriş ( ) gerek mahsul arama için kullanan tüketicilerin oranı (P) açısından ortalamaya yakın bir performans gösteriyor.

En alaka çekici notsa, online alışveriş yapan tüketicilerin oranındaki artış açısından en kuvvetli momentumun Hindistan ve Türkiye’de görülmesi. 2015 ile 2016 yılları arasında hem Türkiye hem Hindistan’da online alışverişçilerin oranı iki katına çıkmış.

Türkiye ve Hindistan e-ticaret alıcı güveninin en yüksek olduğu iki memleket olarak da öne çıkıyor. Online harcamaların artmaya devam edeceği beklentisinin en yüksek olduğu iki memleket Türkiye ve Hindistan.

Online harcamaların artmasına bugüne kadar mani olan en mühim faktörlerden emniyet ise gittikçe art plana itiliyor. Türkiye iç birçok pazarda tüketiciler harcama kararlarında maliyet, mahsul çeşitliliği gibi kriterlere bakıyor. Bu, halihazırda bilinen e-ticaret markalarının müşterileriyle itimat ilişkisi kurmayı başardığı şeklinde de okunabilir.

Kişi başına online harcamaları da kıyaslayan raporda Türkiye görece düşük bir orana sahip. Çin için bu sayı 659 dolarken, Rusya için 146 dolar ve Türkiye için 87 dolar. Kıyas için Birleşik Krallık’ta şahıs başı e-ticaret harcama ortalaması bin 500 dolar.

Türkiye’nin büyüme hızı ve harcamaları bir arada değerlendirildiğinde 2025 yılında e-ticaret pazarının 63 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Çin bu sürede 2 trilyon dolara yaklaşırken, Hindistan 219 milyar dolara, Rusya da 145 milyar dolara ulaşacak.

Bir önceki yazımız olan Facebook Marka Yöneticisi Özge Gilan’ın M-faktör sunumundan öne çıkan istatistikler başlıklı makalemizde facebook ve Webrazzi Mobil 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz