2017’de En Çok İhtiyaç Duyulacak 6 Meslek!

0

Ünlü kariyer sitesi CareerCast, ulusal çaptaki veritabanlarından elde ettiği bilgiler ile IT meslekleri hakkında 2016’da bir liste yayınlamıştı. Bu liste, maaş ve çalışanların şirket içindeki önemi gibi bilgilere dayanarak sıralanmıştı. Ayrıca hangi pozisyonlar için ihtiyacın fazla olduğu ve en çok aranacak olan meslekleri de tahmin etmeye girişmişti. Sektördeki bu açıklar 2017’de de devam ediyor ve muhtmelen bundan sonra da devam edecek.

Sistem ve Ağ Uzmanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilgisayarları ve ağları yöneten IT uzmanları, 2016’da ortalama 77,810 dolar kazanmıştı. Bulut bilişim çıktığı için IT’cilerin azalacağı düşünülmüştü ama bakın ne oldu? Tam tersi sektörde artış söz konusu. Sadece şirketler daha az bilgisayar satın alıyor ama daha çok “Sistemci” arıyorlar. Bu alanda ihtiyaç 2024’e dek %8 artacak.

Veri Bilimcisi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Veri bilimciler, 2016’da ortalama yıllık 128,240 dolar kazandılar. Büyük bir veriyle çalışan her aygıt sayesinde “Veri Bilimcileri” artarak aranmaya devam edecek. Veri bilimi için büyümenin önümüzdeki 8 yıl boyunca  olması bekleniyor.

Yazılım Mühendisi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazılım mühendisleri 2016’da ortalama 100.690 dolar kazandılar. Bu her yerde talebi olan bir meslek. Büyük bilişim firmalarından herhangi bir sektörde iş yapan küçük şirketlere dek yazılımcı aranıyor. Bu alanda büyüme 8 yılda  olacak.

Bilgi Güvenliği Uzmanı


Güvenlik her yerde lazım. Bilgisayarlarımız, özel dosyalarımızı tuttuğumuz için kat kat güvenli olmalı. Ama özel sektörde bankalar, finans kuruluşları gibi yerlerde bilgi güvenliği olmazsa olmaz. Bir “Bilgi Güvenliği Uzmanı” geçtiğimiz sene ortalama 90,120 dolar kazanmıştı. Bilgisayarlarımız daha çok veri kaydettikçe ve bu veriler duygulu oldukça bu sektörde iş bitmez. Birileri bizi hackerlardan korumalı! Güvenlik uzmanlığı 2024’e dek  büyüyeceği tahmin edilen bir alan.

Bilişim Sistemleri Analisti


Bilişim sistemleri analistleri, 2016’da yıllık ortalama 85,800 dolar kazanıyorlardı. Bilgisayarlar durdukça ve birileri yazılım geliştirdikçe, birileri de programlardaki problemleri çözmek zorunda-ki bunlar sistem analistleri oluyor. Sektördeki büyümenin önümüzdeki 8 sene içinde $ olması bekleniyor.

Web Programcısı


2016’da web programcılarının ortalama kazandıkları nakit yıllık 64,970 dolardı. Tabii ki IT sektöründe en yüksek nakit kazanan değil, ama en çok iş alanı olan meslek. Web programcısı ihtiyacı 2024’e kadar şimdikinin ’si oranında artacak.

Bir önceki yazımız olan Dijitalde Medya Planlama Süreci başlıklı makalemizde Dijital, dijital medya planlama ve Google hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz