450 milyon kullanıcısı olan Alipay, ABD’ye adım atıyor

0

Dünyanın en büyük çevrimiçi ve mobil ödeme sistemi Alipay, ABD’de sahaya iniyor. İlk testleri New York ve Kaliforniya’da tamamlayan ödeme sistemi, yarım milyar kullanıcı barajını aşmaya çalışacak.

Alibaba’nın finansal hizmetlere odaklanan iştiraki Ant Financial‘ın First Data ile imzaladığı anlaşmaya göre AliPay, artık ABD’deki 4 milyondan fazla satış noktasında kullanılabilecek. Alipay’in 450 milyon kullanıcısının fazla aka çoğunluğu Çin’de bulunuyor ama Kore, Tayland, Hong Kong, Japonya ve Almanya da Alipay için mühim pazarlar arasında. Küresel büyüme için Verifon ve First Data işbirliğini ilk olarak Ekim 2016’da duyuran Ant Financial, ABD’de sahaya inme işini bu yeni adımla nihayete erdirmiş oluyor.

Alipay, ABD’de Kuzey Amerika’dan başlayan bir pazara giriş stratejisi izlese de zamanla bu çerçeve genişleyecek. ABD’deki ödemelerin teknolojik altyapısı da First Data’nın Mart ayında satın aldığı Acculynk adlı girişim tarafından sağlanacak.

Hatırlatmak gerekirse Ant Financial, Türkiye’de de hizmet veren ABD’li Moneygram’ı geçtiğimiz Ocak ayında satın almıştı. Dolayısıyla Çinli şirketin ABD pazarındaki gücünün daha da artacağını söylemek mümkün. Apple Pay ve Android Pay‘in bu açılımdan ne kadar etkileneceğini ise ilerleyen dönemde hep beraber göreceğiz ki Apple Pay’in de yıllık 2.2 trilyon dolar işlem hacimli First Data ile 2014’te kullanıma açıldığını belirtmeden geçmeyelim. Android Pay ise Eylül 2015’ten itibaren ABD’de kullanılmaya başlanmıştı.

Bir önceki yazımız olan Instagram Hikayeleri: İyi Instagram Hikayeleri Nasıl Oluşturulur? başlıklı makalemizde instagram stories ve İyi Instagram Hikayeleri Nasıl Oluşturulur hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz