5 Dakikada İlaçsız Baş Ağrısından Kurtulmanın Yolları!

0

Eski kültürlerden öğreneceğimiz çok şey var, zira her problemi sahip olduğumuz çağdaş tekniklerle çözemiyoruz. Geleneksel Çin tıbbı, günümüzde karşılaşılan birçok derde çare olur niteliktedir. Özellikle binlerce sene önce vücudun sinir haritasını çıkarmaları ve belli noktalardaki sinirlere basınç ve masaj hareketleri uygulayarak bazı hastalıkları iyileştirebilmeleri, artık birçok araştırmacı tarafından da doğrulanmış durumda. Kafa ağrısından kurtulmanız için önemli sinir noktalarını aşağıda sıraladık. Bu noktalara 30-60 saniye arası, parmağınızla baskı yaparak dairesel hareketler çizecek şekilde dokunursanız; kafa ağrınız 5-10 dakika arasında geçecektir.

1- Yintang Noktası

Üçüncü göz olarak da bilinen bu nokta, tam iki kaşımızın arasında bulunur. Buraya yapılacak masaj kafa ağrılarıyla beraber göz yorgunluklarını da giderecektir.

2- Zan Zhu Noktaları

İki kaşımızın başlangıç noktasının altında olan bu noktalar, masaj uygulandığında, kafa ağrılarına ek olarak özellikle burun akıntılarını giderir ve görme kuvvetinizi arttırır.

3- Yingxiang Noktaları

Sinüs boşluğunun başlangıç noktaları olan Yingxiang noktaları; sinüslerin açılması, kafa ağrısı, diş ağrısı ve stresten kurtulmayı sağlar.

4- Tian Zhu Noktaları

Başımızın art tarafında bulunan Tian Zhu noktaları, kulak ve omurga kemiğinin başlangıç noktasının aralarındadır. Buraya masaj yapmak; migrenden öbür kafa ağrılarına, burun rahatsızlıklarından göz ağrılarına dek rahatlamalar sağlar.

5- Shuai Gu Noktaları

Saçlarımızın başlangıcından 2-3 cm yukarıda olan Shuai Gu noktalarına masaj yapmak, beynin temporal bölgelerindeki ağrıları ve göz ağrılarını giderir.

6- He Gu Noktaları

Yine her çift noktada olduğu gibi, her iki elimizde de simetrik olarak konumlanmış olan He Gu noktaları, masaj uygulandığında; sırt ağrılarını, diş ağrıları, gerginlikleri, boyun ve kafa ağrılarını gideriyor.

Bir önceki yazımız olan Siri, Yangında Kalan Adamın Hayatını Kurtardı! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz