5G Teknolojisi Denenmeye Başlandı

0

Amerikalı mobil operatör Verizon 5G’yi test ettiğini açıkladı. Dünya 4G’ye yeni geçmiş ve Türkiye’de daha 4G’yi kullanmaya başlamamışken tanımı net olarak yapılamayan 5G’nin Amerikalı mobil operatör Verizon Barselona’ da gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresinde 5G denemeleri yaptığını duyurdu.  Verizon geçtiğimiz senelerde 2016’da 5G denemelerinin olacağının sözünü vermişti. 5G’nin gerçeğe uygun ortamlarda denendiğini ve ticari kullanıma hazır olduğunu dile getiriyorlar.

5G Verizon

5G’nin Hızı

Verizon paylaşılan verilere göre, saniyede birkaç gigabit indirme hızını milisaniyelik bir boyutta gecikmeyle sağlayacak. Yani, yanlışlıkla bastığınız bir dosyayı   siz iptal edene kadar indirmiş olacaksınız. Denemelerine devam eden şirket 5G’nin 2017’de Amerika’da kullanıma sunabileceklerini ve 5G’nin ticari olarak kullanılabileceğini öngörüyor.

Verizon çalışmalarını Ericsson, Intel, Nokia, Samsung ve Qualcomm gibi şirketlerle ortak olarak yapıyor. Ülkemizde nisan ayında kullanılmaya başlayacak 4.5G’den 5G’ye geçiş olacak mı? Gibi sorular kafamızı karıştırıyor. Daha önceden Turkcell Ceo’su Kaan Terzioğlu 5G’ye geçiş için uluslararası ortaklarla işbirliği halinde olduklarıyla alakalı açıklamalarda bulunmuştu. Bunu hep birlikte göreceğiz.

Bir önceki yazımız olan Dijital Reklam başlıklı makalemizde dijital reklam, dijital reklam nedir ve google adwords hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz