85 milyon dolar yatırım alan Quora kişiselleştirilmiş içerik ve reklam odaklı büyüyecek

0

Popüler soru-cevap platformu Quora, büyümeye ve yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. 2017’de ziyaretçi sayısını bir önceki yıla göre iki katına çıkararak aylık 190 milyon tekil ziyaretçiye ulaşan Quora, Y Combinator liderliğinde 85 milyon dolar yeni yatırım aldı.

Yatırım Y Combinator kurucu ortağı Sam Altman tarafından hızlandırıcı programının ileri aşama girişimleri destekleyen Continuity and Collaborative Fund‘ı adına yapıldı. Tura, Tiger Global, Matrix Partners ve Facebook kurucu ortaklarından Dustin Moskovitz katıldı.

Yatırımla beraber uluslararası açılımına sürat verecek olan Quora, daha agresif bir şekilde gelir yaratmaya odaklanacak. Bunun için reklam gelirlerine ağırlık vermesi beklenen Quora, bir süre evvel self-servis reklamları platformunda denemeye başlamıştı. Bu formatta reklamlar Quora soru sayfalarındaki soru başlığının derhal altında reklam veren markanın sitesine trafiği yönlendirecek şekilde yerleştiriliyordu. Quora’nın bu süreçte machine learning odaklı işe alımlar yapması ve kişiselleştirilmiş içerik sunmaya başlaması planlanıyor. Tü bu yeniliklere hazırlık niteliğinde Quorai kısa bir süre evvel anonim kullanımı tamamen engellemişti.

“Yavaşça” ölçeklenmek pahasına platformundaki içeriğin nitelik standardını korumaya odaklana Quora, yatırımla uluslararası açılımına da devam edecek. Bir süre evvel İspanyolca ve ardından Fransızca açılımı yapan Quora, yerelleştirme çalışmalarına devam edecek.

Quora’nın turla beraber 900 milyon dolar yatırım sonrası değerlemeye ulaştığı belirtiliyor.

Bir önceki yazımız olan ACT Venture Partners Teknopark İstanbul girişimi RS Research’e 1,1 milyon euro yatırım yaptı başlıklı makalemizde ACT Venture Partners, Rana Sanyal ve RS Research hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz