Açık Ofis Görgü Kuralları

0

açık ofis

Günümüzde birçok işletme açık ofis tercih eder. İçerisinde daha az insanın çalıştığı yatak odası, oyun salonu, kütüphane vb. gibi Hobi-Yaşam alanlarının bulunduğu yüksek maliyetli ofisler işverenler açısından kaçınılan yatırımlardır. Maliyeti aza indiren açık ofisler, birçok çalışanın belirli bir nizam içinde çalıştığı ve ortak bir alanı paylaştığı, sadece yöneticilerin kapılar ve duvarlarla soyutlandığı çalışma alanlarına verilen isimdir. Creative düşüncenin hedef alınmadığı resmi daireler ve kurumsal şirketlerin vazgeçilmezi bu çalışma şekline fabrika üretimi mantığının masa başı hali de diyebiliriz.

Her topluluğun kendi içinde yarattığı yazılı veya yazısız kurallar açık ofisler için de geçerlidir. Bir arada yaşamanın getirdiği kurallar silsilesinin amacı tabi ki başkalarını rahatsız etmeme ve kurumsal kimliklerin elit normlarla korunmasını amaçlar.

Bu konuda her şirketin kendine ait özel kuralları olabilir ama genel olarak açık ofis görgü kuralları şu şekildedir.

#1 Başkaları Çalışırken Saygı Göster

İşinizi hafifletmiş veya bitirmiş olabilirsiniz ve ofis stresini konuşarak dağıtmak isteyebilirsiniz. Molalarda son derece gerekli olan bu istek, diğer çalışanların o an siz kadar müsait olduğu anlamına gelmiyor ve işine odaklanması gerekiyor. Diğerleri çalışırken konuşmak için izin isteyin ve onların yoğunluğuna saygı gösterin.

toxic office

#2 Kötü Kokulara Sebep Olmayın

Koku, kimi zaman duyu organlarımız arasında beynimize en fazla eziyet eden bir duyu olabiliyor. Özellikle ofis gibi kalabalık ve kimi zaman havasız olan alanlarda. Sıcakların artmasıyla birlikte kötü kokuların çoğalması kaçınılmaz. Ofise getirdiğiniz yiyecekler, teriniz, parfümünüz, çöp kovanız hatta çiçeğiniz bile sıcak havanın etkisiyle kötü kokular yaymaya müsait hale gelebilir. Olur ya havalandırma sisteminde çıkan bir arıza sizi ofisin kokarcası haline getirebilir. Bu tip sorunlara sebep olmamak için yemeğinizi evinizden getirseniz bile yemekhanede veya dinlenme alanında yemeniz, deodorant kullanmayı unutmamanız, ağır kokulu parfümleri tercih etmemeniz tavsiye edilir.

gürültü

#3 Gürültüyü ve Dikkat Dağıtan Alışkanlıkları En Aza İndirin

Çalışırken ortaya istemsiz gürültüler konusunda daha dikkatli olmalısınız. Yüksek sesli telefon konuşmalarınız, sandalyeden gürültülü bir şekilde kalkmanız-oturmanız, masanızın üzerindeki eşyaları gürültülü bir şekilde hareket ettirmeniz, kulaklıksız müzik dinlemeniz gibi hareketleriniz diğer çalışanları rahatsız edebilir. Ses çıkarmakla gürültü yapmak arasında rahatsız edici bir çizgi olduğunu unutmayın.

#4 Düzenli olun

Her ne kadar çalışma masanız sizin kişisel alanınız olsa da dağınık olmamalı. Masanızdaki dağınıklık diğer çalışanların dikkatini dağıtabilir daha büyük dağınıklıklara vesile olarak şirketinizin korumaya çalıştığı kurumsal kimliğini zedeleyebilir. Bardağınız, şapkanız, laptop veya tabletiniz gibi kişisel eşyalarınızı çekmecenizde bulundurmanız, çalışma alanınızdaki düzeni sağlar ve eşya kalabalığını azaltır. Gün içerisinde çalışırken veya akşam işten çıkarken çalışma alanınızı düzenlemeniz sizin için küçük bir meditasyon ve yöneticilerinizin gözünde iyi bir izlenim oluşturacağına emin olabilirsiniz.

office

#5 Başkalarının Çalışma Alanına Saygı Gösterin

Unutmayın ki çalışma arkadaşlarınızın masası onların ofisidir. Yani özel alanlarıdır. Açık ofiste çalışıyor olmanız çoğu şeyin ortak kullanıldığı, çok az şeyin ise özel alan olduğu anlamına geliyor. Az miktardaki bu özel alanlar çalışanlar için 2. bir yuva haline geliyor. Çalışanlara sağlanan bu kısıtlı imkana saygı göstermek ve çalışma arkadaşlarınızın alanlarını işgal etmemek, masalarının üzerindeki araçları izinsiz almamak ofis görgü kurallarının önemli bir parçasıdır.

Office Sick#6 Hastayken Ofise Gitmemeye Çalışın

Ofis gibi kalabalığı içinde barındıran alanlar, virüslerin kolaylıkla insanlara bulaşmasını sağlar. Eğer hasta olmuşsanız yöneticilerinizden izin alarak virüslerin diğer çalışanları etkilemesine müsade etmeyebilirsiniz. Böyle bir önleme izin verilmiyorsa ve hastayken çalışmak zorunda kalıyorsanız, maske takmanız, el yüz temizliğinizi sıklaştırmanız ve masanız dahil ofis içinde kullandığınız alanları ıslak mendil veya temizlik jelleriyle sık sık silmeniz hastalığınızın tekrar etmesini ve diğer çalışanlara hastalık bulaştırmanızı engeller.

#7 Nazik Olun

Nezaket açık ofis hayatında değerli bir anahtardır. İletişiminizi nezaket çerçevesinde kurmanız, profesyonel iş hayatınızı kolaylaştırmanıza yardımcı olacaktır. Saylıgı ve nazik tavırlarınıza aynı karşılığı diğer çalışanlardan bulabilir ofisteki imajınızı yükseltebilirsiniz.

#8 Toleranslı Olun

Unutmayın açık ofiste birçok farklı karakterden insanla çalışıyorsunuz. Farklı düşünce ve fikirlere açık ve saygılı olmak, olumlu yönlerden bakmak, kişisel gelişimize yardımcı olur ve uyumlu bir çalışma ortamı oluşturmanızı sağlar.

teamwork

#9 Bir Takım Gibi Düşünün

Kişisel hırslar, dedikodular, söylentiler gibi zaaflar her çalışma ortamında süregelmektedir. Bu tip bir çalışan olmak yerine küçük şeyleri gözünüzde büyütmeyerek, dedikodudan uzak durarak, kişisel çatışmalar yerine takım ruhunu benimsemeniz kariyeriniz için iyi bir adım olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Pazarlama Deneyimlerini Kişiselleştirmek İçin 5 Yol başlıklı makalemizde alışveriş, girişim ve pazarlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz