AcilHurda.com: Hurda alım satımına aracılık eden pazar yeri

0

Acilhurda.com şimdiye kadar benzerini görmediğimiz bir pazar yeri platformu olarak art dönüşüm dikeyindeki arz-talep sorunu çözmek istiyor. Bir yandan fazla mühim sektörel bir ihtiyaca cevap verirken, öbür yandan art dönüşüm kültürünün yaygınlaşmasını amaçlıyor.

Mehmet Murat Çelik ve eşi Eda Çelik tarafından kurulan Acilhurda.com, çiftin art dönüşüme ilişkin bir mesele yaşamaları üzerine filizlenen bir girişim. Elindeki ‘hurda’ sınıfındaki ürünleri satmakta zorlanan Murat Çelik, sektörde arz ile talebin birbirini bulmasının fazla zor olduğunu gördükten sonra geri dönüşüm işinde 6 ay bilfiil çalışarak işin mutfağına girmiş. Toplamda 1,5 yıllık bir araştırma-geliştirme sürecinin sonunda da AcilHurda.com fikrini hayata geçirebilmiş.

Acilhurda.com, hurdacı arama ve eder bilgisi alma zahmetine son vererek hem hurdası olanların hem de hurda bulmakta zorlanan hurdacıların işini kolaylaştırıyor. Kullanıcılar ellerindeki hurdaların fotoğrafını çekip paylaştıktan sonra hurdacılar (geri dönüşüm şirketleri) de öneri vererek hurdayı satın alabiliyor. Hurda kategorileri ise bina yıkıntılarından elektronik atıklara, kağıttan kompozite, tahtadan titanyuma kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor.

Türkiye’de 33 bin lisanslı art dönüşüm şirketi var

TÜBİTAK Marmara Teknopark’ta yer saha girişim kurucu ortağı Murat Çelik, şu anda TÜBİTAK’ın da hurdalarını Acilhurda.com üzerinden satışa çıkardığını söylüyor ve hedeflerini şöyle açıklıyor;

“Hedefimiz Türkiye’de bulunan 33 bin lisanslı art dönüşüm firmasının aka bir çoğunluğunun art dönüşüm atıklarına ulaşmasını sağlamak ve ülkede art dönüşüm kültürünün kazandırılmasında mühim bir rol üstlenmek.”

Geçtiğimiz Mart ayında düzenlenen Avrasya Çevre Teknolojileri ( REW 13) fuarında kendini tanıtan Acilhurda.com, üyelik ücreti (geri dönüşüm firmaları için) ve kredi/kontör satışı (ihalelere teklifi vermek için) üzerinden gelir elde etmeyi hedefliyor. Gelir elde ettikçe de iş hacmini daha da genişletmek istiyor.

Acilhurda.com’un web sitesinde iyi bir kullanıcı deneyimi sunmadığı malum, ancak sektördeki iletişim ihtiyacını karşılaması bakımından yeterli diyebiliriz. Umarım önümüzdeki yıllarda Acilhurda.com’un veya benzeri girişimlerin büyüdüğünü ve Türkiye’nin geri dönüşümde önde gelen ülkeler arasına girdiğini görebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Toplum 5.0: Teknolojik gücü doğru yönetecek akıllı toplum felsefesi başlıklı makalemizde Endüstri 4.0, japonya ve Toplum 5.0 hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz