ACT Venture Partners Teknopark İstanbul girişimi RS Research’e 1,1 milyon euro yatırım yaptı

0

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rana Sanyal’in liderliğinde sıhhat teknolojisi alanında çalışan RS Research, ACT Venture Partners‘dan 1,1 milyon euro yatırım aldı.

Mart 2015’te, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Doç Dr. Rana Sanyal ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde doktora çalışmalarını sürdüren Sena Nomak tarafından Teknopark İstanbul’da kurulan RS Research’e aşina olmayabilirsiniz zira girişim, henüz son kullanıcılara doğrudan hitap etmiyor.

Girişim, Türkiye’de Ar-Ge odaklı ilaç firmalarına ve ilaç alanında araştırma yapan akademisyenlere preklinik aşamada muhtelif hizmetler sunuyor ve  kendi portföyünde bulunan ilaç adayı molekülleri de 2018 yılından itibaren klinik faza taşımayı hedefliyor. Dünya çapında ilaç geliştirmenin maliyet gittikçe yükseliyor zira yeni moleküllerin keşfi gittikçe zorlaşıyor. RS Research’ün bu alanda yaptığı çalışmalar bu nedenle kritik.

Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, RS Research’ün polimer teknolojisiyle hazırlanan dokuya hedefli nanoyapılara öncü bir yaklaşım geliştirdiği belirtiliyor. Bu öncü ilaç taşıyıcı platform, ayarlanabilir polimer ve biyobozunur ilaç bağlantılarından oluşuyor ve biyolojik moleküllerin eklenebildiği tasarımlara imkan tanıyor. RS Research geliştirdiği hedefleyici ilaç taşıyıcı platform teknolojisi için potansiyel işbirlikleri ile de ilgileniyor. Doç. Dr. Rana Sanyal, “Önümüzdeki 3 sene içinde farklı işbirlikleri ve yatırımlar ile portföyümüzü genişleterek, global anlamda yenilikçi tedavileri insanlık ile buluşturmayı hedefleyecek; bu sayede Türkiye’de ulusal ilaç endüstrisinin gelişimine de katkıda bulunmaya devam edeceğiz” diyor.

Kurucu ortağı olduğu RS Research’te Bilimsel Araştırmalar Direktörü (CSO) olarak vazife yapan Doç. Dr. Rana Sanyal, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Boston Üniversitesi Kimya Bölümü’nden doktora derecesini aldı. Daha sonra Kaliforniya’da, bir biyoteknoloji şirketi olan Amgen’de araştırmacı olarak çalıştı. 2004 yılından bu yana üyesi. L’oreal Türkiye Genç Bilim Kadını (2008), Novartis Farmasötik ve Medisinal Kimya İlaç Tasarımı (2008) ve Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (2011), Boğaziçi Üniversitesi Araştırmada Üstün Başarı (2012) ödüllerine layık göüldü. Dr. Sanyal, aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri Merkezi’nin müdürü olarak çalışıyor.

Bir önceki yazımız olan Crossover, Ruby on Rails platformu Engine Yard’ı satın aldı başlıklı makalemizde Crossover, Engine Yard ve Ruby on Rails hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz