Akbank uluslararası para transferlerinde blockchain teknolojisi kullanacak

0

Finans dışında da yaygınlıkla kullanılsa da blockchain teknolojisini öncelikle bankalar keşfetmek istiyor. Finans endüstrisinde kapsamlı bir dönüşüm yapması beklenen teknolojiye Türkiye’de bankalardan Borsa’ya yoğun bir alaka olduğunu biliyoruz. Resmileşen yeni ve uluslararası bir iş birliği ise bugün Akbank‘tan geldi. Finans alanında önde gelen blockchain girişimlerinden Ripple‘ın blockchain ağında iç olan Akbank, blockchain teknolojisini uluslararası nakit transferi işlemlerinde kullanacak.

2012’de kurulan ve bugüne kadar 100 milyon dolar yatırım saha Ripple tarafından yapılan açıklamaya göre, Akbank ile birlikteMUFG, BBVA, SEB, Axis Bank, YES BANK, SBI Remit, Cambridge Global Payments, Star One Credit Union ve eZforex.com girişimin blockchain ağına katılan yeni kuruluş ve kuruluşlar oldu. İş ortaklarının çoğunun Akbank gibi hudut ötesi ödemeler için Ripple ile çalıştığını söylüyor girişim. Bu zaten Ripple’ın uzmanlık alanı.

İlk işlemler Almanya’da denenecek

Akbank’ın paylaştığı açıklamada, şirketin iş birliğini Almanya’da etkinlik gösteren iştiraki Akbank AG üzerinden yürüttüğü belirtiliyor. Akbank AG’nin tüzel ödemeler kapsamında pilot çalışma başlattığı ve ilk işlemlerin Mayıs ayında hayata geçirilmesi beklendiği de notlar arasında. Akbank’ın blockchain tabanlı yeni ürününün geleneksel yöntemlere göre hızlı ve esnek yapısı, uygulanacak masraf ve döviz kurlarını önceden sunabilmesi, muhabir banka masraflarını azaltması, ödemenin takip edilebilir olması ve 7/24 hizmet sunma gibi avantajları var.

Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş, “Tüm dünyada yeni kullanım alanları oluşmaya başlayan blockchain teknolojisini yurtdışı nakit transferlerinde kullanma konusunda mühim bir adım atan Türkiye’deki ilk banka olmaktan heyecan ve sevinç duyuyoruz” diyor ve ekliyor: “Günümüzde finans sektörü başta olmak üzere birçok farklı alanda ıslahat niteliğinde çözümler sunan Blockchain teknolojisiyle müşterilerimize yenilikçi dijital ürünler sunmaya devam edeceğiz. Teknolojinin geldiği bu yeni aşamanın, sürat ve şeffaflığı artırırken, aynı zamanda maliyetleri de düşürerek finans sektöründe nakit transferi iç birçok alanda yeni bir devre açacağını düşünüyoruz.”

Bir önceki yazımız olan 450 milyon kullanıcısı olan Alipay, ABD’ye adım atıyor başlıklı makalemizde Alibaba, Alipay ve Ant Financial hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz