Alibaba, Yemek Siparişi Girişimi Ele.me

0

Çeşitli dikeylerde yatırımlar yapan Alibaba, yemek siparişi dikeyinde elini güçlendirmeye hazırlanıyor. Bloomberg‘in ilgili kaynaklara dayandırarak verdiği habere göre Alibaba, Ele.me‘ye milyar dolarlık bir yatırım daha yapacak.

Resmi olarak doğrulanmayan rakamlara göre Alibaba ve Ant Financial, Ele.me için 5,5-6 milyar dolarlık bir değerlemeyle en az 1 milyar dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor. Bu yatırım Çin’in en mühim aş sipariş girişimlerinden biri olan Ele.me’nin pazardaki etkinliğini artırken Alibaba için de finansal tarafta faydalı bir yatırım olacak.

Diğer yandan Alibaba bu yatırımla Tencent’e karşı da bir hamle yapmış da olacak. Zira Tencent’in Ele.me’de ufak bir hissesi bulunurken, Alibaba ve Ant Financial Nisan 2016’da Ele.me’ye 1,25 milyar dolarlık bir yatırım yapmıştı. Aynı tarihte Ele.me’nin Çin pazarının 1/3’ini tek başına elinde tuttuğunu ve Çin’deki aş siparişi pazarının 7 milyar dolar boyutuna ulaştığını da paylaşmıştık. Dolayısıyla laf konusu yeni yatırımın gerçekleşirse Alibaba fazla aka bir dikeyde daha elini güçlendirmiş olacak.

Çin pazarındaki en aka yatırımlardan biri olacak

Bu yatırım Çin pazarındaki dikey rekabette ağırbaşlı bir öneme sahip olduğu kadar, yatırım boyutu açısından da tarihe geçecek cinsten. Zira Didi Chuxing’in 5,5 milyar dolarlık yatırımı ve Meituan-Dianping‘a yapılan 3,3 milyar dolarlık yatırımdan sonra Çin pazarındaki tek seferde yapılan en aka yatırımlardan biri olacak. İlk çeyrekte yüzde 40 büyümeyle 6 milyara ulaşan Çin pazarındaki girişim yatırımlarının artışı da bu yatırımın gerçekleşmesi durumunda sürat kazanacak.

Son olarak Alibaba’nın kısmen sahibi olduğu Meituan ile Tencent’in yatırımcısı olduğu Dianping Holdings’in 20 milyar dolarlık bir ortaklığa imza attığını da paylaşmadan geçmeyelim.

Bir önceki yazımız olan Rakibi Tarafından Satın Alınan Siyonet’in Yeni Özelliklerini başlıklı makalemizde Apsiyon, SaaS ve Siyonet hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz