Amazon’un Yeni Kargo Modeli: Hub

0

Mavi yakalı kasiyerleri saf dışı etmekten dev lojistik şirketlerine rakip olmaya kadar büyüme sürecinde çok sayıda cephe açan Amazon, şimdi de Türkiye’de Bukoli‘nin uyguladığı teslimat sistemini hayata geçiriyor.

Amazon’un Hub adını verdiği bu yenilik, müşterilerin siparişlerini Amazon belirli noktalarda konumlandırdığı kargo kutularından teslim almasını sağlıyor. Müşteriler hem kendi siparişlerini hem de bir başkasının siparişini Hub’lardan teslim alabiliyor. Bunun için sadece bir sipariş/teslimat kodunun girilmesi yeterli oluyor. Bu yöntemin yeterince kolay olduğu aşikar ancak ne kadar güvenli olduğu tartışmaya açık bir konu.

Amazon Hub’ların sayısı konusunda henüz net bir bilgi vermiyor ama bazı Hub’ların iç mekanlarda bazılarınınsa dış mekanlarda olacağını paylaşıyor. Diğer yandan mahallesine veya mekanına Hub yerleştirmek isteyenlerin başvurularını da bekliyor.

 

Amazon için yeni bir self-servis teslimat modeli

Tüm taşıyıcı firmaların ürün bırakabileceği Amazon Hub, günün her saatinde kullanılabildiği için standart bir kargo şirketinden daha avantajlı. 1.83 metre (6 feet) genişliğindeki Hub’lar farklı büyüklüklerdeki paketler için farklı boyutlarda saklama dolaplarına da sahip ancak bu alanların ne kadar verimli kullanılabileceği ayrı bir soru işareti.

Sipariş teslimatını kullanıcıların kontrolüne bırakması açısından bu modelin yeni bir ‘self-servis’ modeli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Bukoli’nin Türkiye’deki kapanışının bir benzeri Amazon tarafında da yaşanır mı diye düşümeden edemiyorum. Amazon’un 2018’de Türkiye’ye giriş yaparak Hub’ları Türkiye’de kullanmaya başlaması ise ayrı bir tartışma konusu açacaktır…

Bir önceki yazımız olan Dijitalde Medya Planlama Süreci başlıklı makalemizde Dijital, dijital medya planlama ve Google hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz