Android Go ile Dinozor Android Telefonlara Çözüm

0

Google I/O 2017‘de açıklanan en mühim yeniliklerden biri aylık 2 milyar aktif kullanıcıya ulaşan Android’in yeni sürümü Android Go oldu. Google, bu yeni sürümle alt segment akıllı cihazları da Android’e taşımaya çalışacak.

Her açıdan gelişmekte olan pazarları hedefleyen Google’ın açıklamalarına göre Android Go, 1 GB’tan daha düşük hafızaya sahip cihazları hedefliyor. Kendine has bir Google Play mağazasına sahip olan Android Go, mobil internet hızının düşük olduğu yerlerde kullanıcı deneyimini yükseltmeyi amaçlıyor.

Paylaşılan bilgiler göre Android Go için geliştirilen uygulamalar 10 MB’tan düşük boyutta olacak. Google’ın bazı resmi uygulamaları ise Android Go’ya has olacak. Örneğin YouTube Go uygulaması video önizleme ve videoyu yüklemeden video kalitesini seçme gibi özellikler sunacak. Tıpkı YouTube Red uygulaması gibi kablosuz ağlarda indirilen videoların daha sonra izlenmesini de olası kılacak. Ayrıca Android Go kullanıcıları bu videoları birbiri arasında paylaşabilecek.

Bir öbür mühim özellikse Chrome’un mobil veri tasarruf özelliğinin Android Go için esas özelliklerden biri olması. Google böylece Android Go kullanıcılarının internette gezinirken çok mobil veri tüketmesinin önüne geçecek. Google’ın 191 farklı dil desteğiyle pazara sunacağı Android Go’nun en mühim pazarlarından biri hiç şüphesiz Hindistan olacak. Henüz donanım partnerleri açıklanmasa da gelecekte bütün Android sürümlerinin bir Android Go türüyle pazara sunulacağı da paylaşılan bilgiler arasında.

Google da Facebook gibi (bkz: Facebook Lite) yeni milyarlarca internet kullanıcısına ulaşmak istiyor ve konuyla ilgili detayları developer.google.com/billions adresinde paylaşıyor. Kimin bu konuda daha başarılı olacağını önümüzdeki yıllarda hep beraber göreceğiz.

Google’ın bu akşamki öbür mühim açıklamalarını Google I/O 2017 etiketi altında bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hepsiburada ve KAGİDER, Girişimci Kadınlar için Destek Veriyor! başlıklı makalemizde Emre Ekmekçi, Hanzade Doğan Boyner ve Hepsiburada hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz