Android O’nun beta sürümü tüm kullanıcılara yayınlandı

0

Geçtiğimiz Mart ayında duyurduğumuz ve sadece geliştiricilere hususi açılan Android işletim sisteminin yeni sürümü olan Android O, dün itibariyle herkesin kullanımına sunuldu.

Bir süredir geliştiricilerin kullandığı bu özelliklerden en fazla alaka çekeni, bildirimlere geldi. Artık, uygulamaların kenarında bir nokta olarak beliren bildirimler, hangi uygulamada spesifik olarak bildirim olduğunu gösterirken bu uygulamaya bildirim varken uzun basılı tutarsanız daha detaylı olarak bildirime dair bilgi ve detaya ulaşabilirsiniz. Böylece uygulamadan ayrılmanıza gerek kalmamış olur. Uzun basma özelliğinde açılan pencereyi iOS’in uygulama pop-up’larına benzetebilirsiniz.

#AndroidO will bring more fluid experiences to mobile screens, along with improved “vitals” like battery life and security. #io17 pic.twitter.com/GdhPChWpAr

— Google (@Google) May 17, 2017

Otomatik tamamlama özelliği bu sürümle birlikte fazla daha başarılı bir şekilde ne yazdığınızı tahmin edebilir hale getirilmiş durumda. Google arama çubuğundaki başarısını burada da göstermeye başlıyor.

Ayrıca “akıllı seçim” özelliği, seçtiğiniz yazıları algılayarak bu yazılarla yapabileceğiniz ihtimalleri değiştiriyor. Örneğin bir adres seçiliyse bu akıllı seçim özelliği bunu algılıyor ve size ilk sırada Google Maps’te açma tavsiyesi sunuyor. Bir fazla açıdan hayatımızı kolaylaştıracak bir özellik.

“Resim içinde resim” özelliği daha evvel duyurulmuştu ama geliştirici sürümünde yer almıyordu. Beta’da yer saha bu özellik sayesinde artık mail atarken bir şeyler izleyebilir veya Netflix’de sıra izlerken arkadaşlarınızla farklı bir uygulamadan sohbet edebilirsiniz. “Multitasking” alanında yeni bir ıslahat olduğunu düşünsek de yaptığımız aktiviteleri ikiye bölmesi dolayısıyla muhtemelen performansları düşürecek bir özellik. Ayrıca cihazınızın özellikleri de bu yeni özelliği rahat kullanacak kadar iyi olmalı ki takılma veya çökme yaşanmasın.

Sweet news! Celebrating 2 billion monthly active devices worldwide, made possible by you. Thank you for joining the @android journey! #io17 pic.twitter.com/8R6MPYl0KT

— Hiroshi Lockheimer (@lockheimer) May 17, 2017

Android, bir fazla uygulamanın cihazlarda yarattığı pil tüketimi ve emniyet problemlerinin de tespit edilmesini sağlayan Vitals özelliği ile de artık bu sorunları minimuma çekebilecek.

Bir sevindiren havadis, bilgi, salık ise Kotlin programlama dilinin artık Android işletim sistemi tarafından desteklenmesi oldu.

2 milyar aylık aktif aygıt duyurusunu da yapan Google, henüz kullanıcıların farklı işletim sistemi sürümlerinde takılıp kalması problemine karşı bir çözüm bulmuş değil. Eğer bu çözüm bulunur da kullanıcılar yoğun bir şekilde son sürüme geçerse işte o vakit Google için fazla daha aka başarıların ardı arkası kesilmeyecektir.

Bir önceki yazımız olan Googel'da İşe Girmek İsteyenler Müjde "Google for Jobs"Tanıtıldı! başlıklı makalemizde Google, Google for Jobs ve Google I/O 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz