AngelList, Angel Funds ile tecrübeli girişimcileri melek yatırımcılığa yönlendiriyor

0

Bir yatırımcı ve girişim veri tabanı olarak işe başlayan Angel.co (AngelList), yatırım tarafındki açılımlarına bir yenisini daha ekledi. AngelList, yeni tanıttığı Angel Funds adlı yapıyla girişimcilerin öbür girişimcilere yatırım yapmasının önünü açacak.

AngelList kurucu ortağı Naval Ravikant, ‘Operator Angels‘ adını verdiği yatırımcı tipinden bahsediyor ve bu yapının risk sermayesinde yeni bir derslik olacağını iddia ediyor. Çok çok risk sermayesi şirketi olduğunu söyleyen Ravikant, hem yatırımcıların hem de girişimcilerin birbirini eleştirdiğini söylüyor. Girişimcilerin girişimcilerden yatırım almak istediğini de ekliyor. Angel Funds da tam olarak bu boşluğu kapatmak istiyor.

Yeni fonun büyüklüğü 35 milyon dolar

Paylaşılan bilgilere göre 35 milyon dolarlık yeni fon AngelList’in Maiden Lane fonundan ve farklı yatırımcılardan toplanmış. Bu fon sayesinde ‘Operator Angels’ olarak anılan kişilerin yeni girişimlere 500 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında yatırım yapması sağlanacak.

Söz konusu yatırımların bir sene içinde tamamlanması planlanıyor ki Operator Angels olarak anılan isimler, hem başarılı girişimcilerden hem de daha evvel ‘syndicate’ yatırım tipinde başarılı olmuş isimlerden oluşacak. Angel Fund öncüleri laf konusu yatırımlarda kâr üzerinden yüzde 15 pay alırken yüzde 5’ini de AngelList alacak.

Angel Fund, resmi olarak yeni tanıtılmış olsa da aslında 2014’ten bu yana test edilen bir yöntemdi. Hatta bu şekilde, şimdiye dek 220 girişime 15 milyon dolar yatırım yapıldığı da paylaşılıyor. Naval Ravikant, 1 sene içinde en az 100 adet girişimci-yatırımcının sahneye çıkmasını sağlamak istediklerini söylüyor ve bu dikeyde tekrar başarılı bir adım atmak istiyor.

AngelList, 2012 yılı sonunda akredite yatırımcıların kolayca yatırım yapabileceği AngelInvest yeniliğini duyurmuştu. Geçen sene sonunda ise Alist adlı girişimiyle iş ilanı/işe yerleştirme alanında büyüyeceğinin ipuçlarını vermişti.

Bir önceki yazımız olan Kayıp eşyaları bulmayı sağlayan Tile, yeni yatırımla akıllı konumlandırma ağını genişletecek başlıklı makalemizde Bessemer Venture Partners, GGV Capital ve Khosla Ventures hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz