Apple, ARKit ile Artırılmış Gerçeklik yarışına katıldı!

0

Apple’ın WWDC 2017‘de tanıttığı kayda paha gelişmelerden biri de geliştiriciler için yayınladığı ARKit oldu. Augmented Reality yani Artırılmış Gerçeklik teknolojisine yönelik olarak hazırlanan bu kit, gelecekte iOS platformunda göreceğimiz yeni artırılmış gerçeklik uygulamalarına davetiye niteliği taşıyor.

Apple’ın bu hamlesiyle beraber artık artırılmış gerçekliğin önümüzdeki yıla damga vuracak teknolojilerinden biri olacağını söylememiz mümkün. Zira Apple’dan evvel Facebook’un AR kamera platformunu F8 konferansında duyurması; Google’ın Google Lens‘i duyurması halihazırda akıllı telefonlarımızın kameralarını AR için kullanacağımıza işaret ediyordu.

 

ARKit oyunlara gelecek

WWDC etkinliğinde Apple, ARKit ile geliştirilen oyunlardan demolar da yaptı. ARKit’in Unity ve Unreal Engine gibi oyun motorlarını desteklemesi iPad ve iPhone’lar için kritik bir geliştirme. Son dönemin en popüler AR oyunlarından Pokemon Go oyunu da gösterilen demolar arasındaydı.

Apple henüz ARKit’i piyasaya çıkarmadan onu dünyanın en geniş AR platformu olarak nitelendiliyor. ARKit’in bu yılın sonunda geliştiricilere sunulması bekleniyor. ARKit’in asıl potansiyelini ise muhtemelen merakla beklenen iPhone 8 ile beraber görececeğiz.

 

Bir önceki yazımız olan App Store baştan sona tasarımını değiştirdi! başlıklı makalemizde app store, Apple Music ve apple news hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz