Apple, Siri üzerinden yapılan aramaları Google’a sormaya başlıyor

0

Apple’ın sesli asistanı Siri, bugüne kadar yapılan aramalar için arama motoru olarak Microsoft’un Bing’ini kullanıyordu. Siri’ye sesli olarak iletilen arama anahtar kelimeleri yazıya döküldükten sonra otomatik olarak Bing üzerinden aratılıyor ve kullanıcılar Bing üzerinden gelen arama sonuçlarıyla karşılaşıyordu.

Apple, Siri üzerinden arama deneyimi daha da iyileştirmek için yaptığı güncellemeleri resmi olarak açıkladı. Buna göre Siri bundan böyle iOS’teki aramalarda, Mac’lerde ise Spotlight aramalarda daha fazla Google sonucunu getirecek. Ancak bu Apple’ın Microsoft ile olan anlaşmasının tamamen bitirdiği anlamına gelmiyor. Siri, Bing üzerindeki arama sonuçlarını da getirmeye devam edecek. Bununla birlikte, Siri üzerinden yapılan görsel aramalar da Bing Görseller aracılığıyla yapılmaya devam edilecek.

Yapılan açıklama ile Apple, Google ve Microsoft arasındaki anlaşmalarda ne gibi değişiklikler olduğu bilinmese de, Google’ın Apple’ın internet tarayıcısı Safari’nin öncelikli arama motoru olmak için yıllık 3 milyar dolar civarında bir bedel ödediği tahmin ediliyor. 2014 yılı için Google’ın Apple’a 1 milyar dolarlık bir ödeme yaptığı da ortaya çıkmıştı.

Bildiğiniz gibi Bing, 2013 yılında iOS 7 sürümüyle birlikte Siri’nin arama motoru olmuştu. Her ne kadar arama motorları arasında ciddi bir rekabet olsa kullanıcılar için yaşadıkları arama deneyimi de oldukça önemli.

Bir önceki yazımız olan iPhone 8 Düşme Testi başlıklı makalemizde iPhone 8 ve iPhone 8 Plus hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz