Apple’ın İPad ve İPhone’dan Elde Ettiği Gelir

0

Apple kurulduğundan bu yana şimdiye kadar elde ettiği  kazançlarında çıkardığı son ürünlerle (İPhone ve İPad) birlikte büyük artış ve gelir sağladı. Daha önceki yazımda İTunes ve yazılımlardan elde ettiği gelirler hakkında yazmıştık. Şimdi de Aplle’ın,  İPad ve İPhone gelirleri ile ilgili çeyreksel baz da ne kadar gelir elde ettiği hakkındaki yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Apple’ın en son ürettiği İPad serisinin yeni nesil ürünü olan İPad Pro’dan daha önceki satışlarıyla karşılaştırılmayacak düzeyde gelir elde etti. İPad Pro’yu iki farklı ekran modeliyle piyasaya sundu (12.9 inç – 9.7 inç) ”Masaüstü Bilgisayarlarda Sahip Olduğunuzdan Daha Fazla Gücü Parmaklarınızın Ucuna Getiriyor” sloganıyla ve sunduğu farklı teknik özellikleriyle İPad kullanıcılarının ilgisini çekerek Apple’a büyük oran gelir sağladı.

Apple’ın en önemli gelir kaynağı İPhone serisi olduğu aşikar. Apple, çıkardığı son İPhone serisinde birim satışlarında tüm zamanlardaki satış rekorunu kırdı. Apple  İPhone 6, İPhone 6 Plus, İPhone 6 S, İPhone 6 S Plus ürünlerini satışa sunduğundan bu yana en önemli gelir kaynaklarını bu seriden elde etti. Son olarak çıkardığı İPhone CE modeli 4.inçlik ekran boyutuyla küçük ekranlı telefon kullanıcılarını geri kazanma yolunda önemli bir adım atmış oldu. Apple çıkardığı yeni nesil ürünlerle müşterilerinin gönlünü kazanarak dünyanın en değerli firması oldu. Çıkardığı ürün ve sürekli geliştirdiği teknolojiyle uzun bir süre yerini kaptırmayacak gibi gözüküyor.

Apple’ın çeyreksel baz da ne kadar gelir elde ettiğini incelemek için sizler için hazırladığım aşağıdaki grafiğe göz atabilirsiniz.

 

İPHONE İPAD

Bir önceki yazımız olan Dijital Mühendis Yazarlarına HEG 2016'da 2 Ödül Birden başlıklı makalemizde Çevre Kategorisi, dijital mühendis ve Hayal edin gerçekleştirelim hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Mahmud Altundemir

Performans Marketing ve Online Medya Planlama alanlarında kendisini geliştirmeye devam ediyor....

Yorum Yaz