Artık Türkiye İçin UBER Korsan Taksi

0

Türkiye’de faaliyetlerine başladığından beri yasalarla arası pek iyi olmayan, taksiciler tarafından tepki toplayan Uber, İstanbul’da gösterdiği faaliyetlerinde Polislerle de sıkıntılı günler yaşıyordu. Denetimlerin sıklaştığı son günlerde Uber için de Korsan Taksi cezası kesilecek. (Kesiliyor daha doğru olacak.)

 

Korsan Taksi Uber

Uber ilk hizmet verdiği günlerde İstanbul’da hızla büyüdü ve hemen hemen her kullanıcının cebine girmeye başladı. Hatta İstanbul’daki faaliyetlerine ilk başladığı ve büyüttüğü sıralarda sizlere Uber Nedir? isimli bir yazı yazmıştık. Kırk liralık hediye çekleri veren, sevgililer gününde Limuzin kiralama seçeneği olan, bir dönem de olsa deniz botu çağırabileceğiniz ve farklı seçenekler sunan Uber Türkiye’de de yasalara takılmaya ve emniyet güçleri tarafından dikkat çekmeye başladı. Aslında son 4-5 aydır araç şöförlerinin ve Uber’in yaşadığı sıkıntıları farklı kaynaklı haberlerden görüyorduk fakat Habertürk’ün haberine göre, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 12 Aralık’ta gönderdiği ve Anayasa Mahkemesi’nin 11 Eylül 2014 tarih ve 2014/52 sayılı kararını esas alan talimata göre ilk seferde 2 bin 532 TL; ikinci seferde 4 bin 22 TL ceza kesilecek.  Trafikte yakalanan Uber sürücüsü eğer aracın sahibiyse, ceza kesilmeyecek ve fakat aracı 60 gün boyunca trafikten men edilecek. Yolculara ise 281 TL ceza kesilecek.

Rakiplere Avantaj

Uber’in yerli versiyonu olan Olev ve Yolo gibi yasal uygulamalar cezalarla birlikte bir avantaj yakalamışa benziyor. Türkiye’deki faaliyetlerine yeni ve yasal olarak başlayan Olev ve Yolo yerli ve yasal olmalarıyla dikkat çekiyor.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Dijitalde Her İşin Başı Planlamadır başlıklı makalemizde dijital planlama ve medya planlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz