Başarılı Bir Müşteri Eşleştirme Örneği

0

Arama Ağı’nda ve Alışveriş’te kullanılan Müşteri Eşleştirme, Teknosa’nın yatırım getirisini %112 oranında artırarak birinci taraf verilerden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı oldu.

 

Teknosa, Türkiye’de 200’den fazla mağazası olan bir teknoloji ve elektronik perakendecisidir. Teknosa.com sitesi şirketin gelir artışını etkileyen en büyük unsurdur. Performansı ve yatırım getirisini artırmak Teknosa’nın dijital pazarlama etkinliklerinin önemli bir odak noktasıdır.

Teknosa birden fazla markanın satışını yapan perakendeci olduğundan, web sitesi ziyaretçilerinin tümü gerçekte siteye ürün satın alma amacıyla gelmiyor. Birçok tüketici siteyi yalnızca fiyat karşılaştırmaları yapmak için ziyaret ediyor.

Ajansları olan GroupM Connect ile ortak çalışan Teknosa ekibi, amaca ilişkin daha iyi bir gösterge sağlayabilecek ek veriler yükleyerek mevcut ziyaretçi havuzunu daha yararlı segmentlere ayırmaya karar verdi. Şirketin kendi birinci taraf Müşteri İlişkileri Yönetimi veri tabanı bu konuda büyük katkı sağladı. Teknosa sitesine veya Teknosa’nın kardeş şirketi Kliksa’nın sitesine daha önce kaydolan tüketiciler (“üyeler” olarak bilinir), müşterilerin izlediği yolda kaydolmayanlara kıyasla satın alma işlemine bir adım daha yakın olarak ele alındı.

 “Müşteri Eşleştirme, alakalı ürünleri aradıkları anda en değerli müşterilerimizi hedeflememize fırsat verdi ve mevcut kampanyalarımızdan en iyi şekilde yararlanmamıza olanak sundu.”

 Ceyda Balcı, Müdür Yardımcısı – Dijital Pazarlama ve İçerik

Ekip, Google AdWords’de Müşteri Eşleştirme’yi kullanarak, üyelik adımlarını tamamlayan ancak henüz hiçbir şey satın almayan kullanıcı havuzunu doğrudan AdWords yeniden pazarlama listesine aktarabildi. Ardından, mevcut Google Arama ve Google Alışveriş kampanyalarında daha yüksek teklifler kullanarak listedeki kullanıcıları hedefledi. Bu, hızlı bir şekilde başarıyla sonuçlandı ve mevcut yeniden pazarlama kampanyalarına göre %47 daha iyi bir edinme başına maliyet ve %112 oranında daha yüksek yatırım getirisi sağlandı.

Kaynak: www.thinkwithgoogle.com

Bir önceki yazımız olan Tarihin en çok sızdırılan akıllı telefonu: Apple iPhone X başlıklı makalemizde apple, iphone ve iPhone 8 hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz