Başarılı Bir Sosyal Medya Kampanyası: Mercedes Benz-Tweet Race

1


Başarılı Bir Sosyal Medya Kampanyası: Mercedes Benz-Tweet Race

 

Dijital Pazarlama’nın gelişmesi beraberinde yaratıcı dijital kampanyaları getirdi. Bunlardan en başarılı olanlarından birisi ‘’Mercedes Benz: Tweet Race’’.

Tweet ile sürülebilen araba yarışması Tweet Race, twitter kullanıcılarının tweet atmasıyla arabaları sürdüren bir kampanya.  Yarışmada 4 farklı takım bulunuyor. Bu 4 takım arabalarla farklı bölgelerden toplamda 1400 Millik yolda ilerleyebilmek için Twitter’dan isimlerini #mention edilmesi gerekiyor, 4 kere mention edilen takım 1 Mil yol alıyor. Mercedes-Benz, Dünya’da bir ilki gerçekleştirerek, Twitter üzerinde kurduğu 4 ekip, 4 gerçek araba ve tweet ile ilerleyen mekanizmadan oluşan bir yarış düzenledi ve kampanya adından en çok bahsedilenler arasına girmiş bulunmakta.

Kampanyaya Katılım

Azorfish isimli dijital medya ajansının Mercedes için hazırladığı Tweet Race isimli kampanyaya 30 bine yakın katılımcı katıldı, yarışma için 150 binin üzerinde tweet atıldı ve kampanya hakkındaki videoları 50 milyonun üzerinde kişi izledi.

Farklı Mecraları Kullanmak

Twitter ile arabaları entegre ederek sosyal medya kampanyalarına yenilik getiren Mercedes. Facebook, Twitter , Vimeo, You Tube  gibi sosyal medya araçlarını da kullanmıştır.

Buradan da görmüş oluyoruz ki Sosyal Medya Kampanyalarında birden çok mecra kullanmak başarıyı sağlayan unsurlardan biri. Dijital Pazarlama basit bir kavram gibi görünse de başarılı olabilmek için özgünlük ve yaratıcılık gerektiriyor.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz