Basitçe: Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

0

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir cevabının en öz haliyle, sosyal medya mecraları aracılığıyla site trafiği kazanman veya dikkat çekmek olarak nitelendirilebilir.

Sosyal medya siteleri, kökten farklı sosyal eylemler sağlayabilen siteler için oluşturulmuş bir terimdir. Örneğin, Twitter, insanların kısa mesajlar veya başkalarıyla “güncellemeler” paylaşmasına izin vermek için tasarlanmış bir sosyal sitedir. Buna karşın, Facebook, güncellemeleri, fotoğrafları, etkinliklere katılmayı ve diğer çeşitli etkinlikleri paylaşmayı sağlayan tam kapsamlı bir sosyal ağ sitesidir.

Arama ve Sosyal Medya Pazarlaması Etkileşimde Mi?

Neden arama ağı pazarlamacısı – veya arama motorları hakkında oluşturulan bir site – sosyal medyayı önemsiyor? Hiç düşündünüz mü? İkisi çok yakından alakalı.

Sosyal medya, haber içeriği gibi yeni içeriğin ortaya çıkmasına neden olur ve “keşif” bir arama etkinliği niteliğindedir. Sosyal medya, sırayla SEO çabalarına destek veren bağlantılar kurmaya da yardımcı olabilir. Birçok kişi sosyal medya içeriklerini bulmak için sosyal medya sitelerinde de arama yapıyor. Sosyal bağlantılar, bir sosyal medya ağında veya bir “ana akım” arama motorunda bazı arama sonuçlarının alakasını da etkileyebilir. Sosyal medyada paylaştığınız içerik arama motorları tarafından yüksek değere sahiptir bu bu nedenle de ilk sayfalarda görünerek daha fazla görünürlük ve bilinirlik sağlarsınız. Bu nedenle pazarlamacılar organik arama hacimlerini arttırmak için ücretli yollarla sosyal medya ve arama ağı reklamları vererek hacim oluşturur ve iki mecrayı aynı anda kullanırlar.

 

Bir önceki yazımız olan Google'ın Buz Dolabına Girdi başlıklı makalemizde Google, Google Asistan ve Google Buz dolabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz