Belediye ve Halk Arasındaki Uygulama, Başkana Mobil

0

Tüm Türkiye’deki vatandaşların şikayet ve isteklerini belediyelere hızlı bir şekilde iletmesini sağlamak amacı ile yola çıkan Başkana Mobil, kullanıcısının bulunduğu lokasyona göre otomatik olarak ilgili belediyeye ait mobil uygulama gibi davranıyor.

Güneş Arge firması tarafından geliştirilen ve Hakan Karadayı tarafından koordine edilen Başkana Mobil, yaklaşık 1 yılda geliştirildi. 2 hafta önce kullanıma sunulan Başkana Mobil uygulaması, özellikle yerel belediyeler ile halk arasında bir köprü olmayı hedefliyor.

4 kişilik bir ekip tarafından yönetilen ve oldukça basit bir çalışma mantığına sahip olan Başkana Mobil, uygulama arayıcılığıyla alınan şikayet veya istekleri belediyelerin ilgili birimlerine hızlı bir şekilde yönlendiriyor. Lokasyon bazlı çalışan bir uygulama olan Başkana Mobil’de yazılı şikayetlerin yanı sıra fotoğraf çekerek şikayette bulunmak da mümkün.

Sadece şikayetleri belediyeler iletmekle kalmayan uygulama, iletilen şikayetlerin durumlarını anlık olarak da takip edebiliyor. Yapılan talebin çözüme ulaşması durumunda talepte bulunan kullanıcısına haber veren Başkana Mobil, özellikle nüfusun az olduğu yerel belediyeler için oldukça başarılı bir çözüm.

2 haftada 3 bin 172 şikayet

Hem Android hem de iOS platformları için ücretsiz olarak yayınlanan Başkana Mobil, yaklaşık 2 hafta içinde 3 bin 172 adet talep almayı başardı. Şikayetlere oranla çözülen vaka sayısının oldukça düşük olduğunu belirten Hakan Karadayı, ilk hedeflerinin belediyelere alışkanlık kazandırmak olduğunun altını çizdi.

Kendi mobil uygulamalarını geliştirmeyecek küçük belediyeler için biçilmiş kaftan olan Başkana Mobil, şu an için belediyelerle olan iletişimini e-posta arayıcılığı ile sağlıyor. 6 belediyeyle görüşme aşamasında olan Başkana Mobil’in Elazığ’da bulunan Ağın Belediyesi tarafından aktif olarak kullanıldığını da ekleyelim.

Belediyelerin uygulamayı kullanmaları vaka çözme hızlarını artırsa da, bunun bir zorunluluk olmadığını da hatırlatalım. Şikayette bulunduğunuz belediye Başkana Mobil uygulamasını kullanmasa da, yapılan şikayet uygulama tarafından belediyenin sorumlu birimlerine iletiliyor.

Kolay bir kullanıma sahip olsa da, mobil uygulamanın tasarım anlamında gelişmesi gerektiğini de belirtelim. Tabii ki bazı belediyelerin kendi mobil uygulamaları ve şikayetler için telefon hatları olduğunu da unutmamak gerekir. Gelecekte ülkemizdeki tüm belediyelere ulaşmayı hedefleyen Başkana Mobil, gelecek güncellemelerle birlikte belediyelerin sosyal iletişim kanalı olmayı amaçlıyor. Dilerseniz Başkana Mobil uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dijitalde Medya Planlama Süreci başlıklı makalemizde Dijital, dijital medya planlama ve Google hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz