Beşinci yılına giren YeniToptanci.com büyüme adımlarını yurtdışına doğru atıyor

0

E-ticaret sitesi kurmak isteyenlere mahsul tedarik etmek için 2013’ün Şubat ayında kurulan Yenitoptanci.com, beşinci yılına aylık 50 binden çok mahsul satışı ve yurtdışına açılma hedefiyle giriyor.

Kurulduğunda 9 farklı kategoride 800 ürünle mahsul tedariğine başlayan Yenitoptanci.com, aldığımız güncel bilgilere göre şu anda 11 farklı kategoride yaklaşık 2000 kalem mahsul tedarik ediyor. Her gün ortalama 5-6 farklı yeni seçenekle mahsul yelpazesini genişleten girişim, 2013 yılında aylık ortalama 18 bin olan mahsul satışını Nisan 2015’te 41 bine çıkarmıştı. Şimdiyse aylık (2017’nin ilk 4 ayında) ortalama 52 bin mahsul satışı gerçekleştiriyor.

Ciro artışında ‘stres çarkı’ etkisi

Son 3 yılda sırasıyla yüzde 32, yüzde 12 ve yüzde 14 ciro artışı yakalayan Yeni Toptancı, 2017’nin ilk 4 ayında 2016’nın ilk 4 ayına göre yüzde 56 ciro artışı yakalamış. Yeni Toptancı Kurucusu ve Genel Müdürü Kerim Atayolu, bu artışın son dönemin popüler ürünü ‘stres çarkı‘yla ilişkili olduğunu da söylüyor ve bu ürünü Türkiye’ye ilk ithal eden şirket olduklarını iddia ediyor.

Geçen ay itibarıyla Türkiye’deki en aka 20 e-ticaret sitesine mahsul tedariği yaptıklarını söyleyen Kerim Atayolu, “Yenitoptanci.com ve aka e-ticaret sitelerini baz alırsak en az haftada bir kere aktif olarak sipariş veren bayi sayımız 240.” diyor ve kayıtlı bayi sayısının (aktif pasif) 5500 olduğunu paylaşıyor. Aldığımız bilgilere göre bu bayilerin çoğu kendi e-ticaret sitesi ve pazar yerlerinden satış yapan kişilerden oluşuyor. Fakat perakende/fiziki mağazasından satış yapan firmalar, sosyal medya platformundan satış yapan kişiler ve vatan dışında satış yapan aracı firmalar da bayiler arasında yer alıyor.

Kerim Atayolu, şu anda Türkiye’de etkinlik gösteren tüm e-ticaret alt bina sağlayıcılarının ve pazar yeri entegratör firmalarının alt yapılarına müsait ücretsiz XML sağladıklarını söylüyor. Opencart ve Woocommerce gibi ücretsiz yazılımlara da hususi eklentilerin ücretsiz olarak sunulduğunu paylaşıyor. Yenitoptanci.com, hataları en aza indirmek için de her 15 dakikada bir stoklarını güncelliyor.

Stoksuz satışa kapıda ödeme dopingi

Hatırlarsanız Yenitoptanci.com’un 2015 yılında ücretsiz Stoksuz Satış (Drop Shipping) sistemi sunduğunu paylaşmıştık. Aldığımız bilgilere göre bu sistemin halen devam etmekle birlikte 2017 yılı itibarıyla “Kapıda Ödemeli Stoksuz Satış” sistemi de test edilmeye başlanmış. Bu sayede bayiler kendi e-ticaret sitelerine gelen kapıda ödemeli siparişlerini Yenitoptanci.com’a iletebiliyor ve mahsul gönderimini Yenitoptanci.com yapıyor.

Diğer yandan YeniToptanci.com bir kargo şirketiyle pakt yaparak yerleşik kargo sistemi ve elemanı sayesinde istenen mahsul siparişlerini aynı gün kargolayabilir hale gelmiş.

Yeni Toptancı’nın yeni planları…

YeniToptanci.com’un 2017 hedeflerinden biri yurtdışında büyümek. Hali hazırda vatan dışındaki birkaç adet e-ticaret sitesini mahsul tedariği yapan İstanbul merkezli girişim, aldığımız bilgilere göre bu sayıyı artırmak için global.yenitoptanci.com‘u hayata geçirmiş. Şu anda İngilizce, Arapça, İspanyolca gibi 8 farklı dilde hizmet veren bu bölüm ile girişimin bilhassa etraf ülkelerden daha çok e-ticaret alıcı çekmesi bekleniyor.

YeniToptanci.com’un planlanan bir başka yeniliği ise e-ticaret paketleriyle ilgili. E-ticaret sektörüne giriş yapmak isteyenlere özel aleni kaynak kodlu e-ticaret paket siteleri oluşturacaklarını söyleyen Kerim Atayolu, ürünleri amade bir şekilde entegre olarak yer saha e-ticaret paketini ticari kâr amacı gütmeden maliyet fiyatına bayilerinin hizmetine sunmayı planladıklarını anlatım ediyor. Hemen belirtelim e-ticaret sitesi kurma hizmeti şu anda Yenitoptanci.com’da 399 TL’ye sunuluyor.

Hem kendi gelirlerini hem de e-ticaret pazarını büyütmeyi hedeflediklerini söyleyen Kerim Atayolu, sorduğum soru üzerine İncir.com’un kapanmasından doğrudan bir etkilenme yaşamadıklarını da paylaşıyor. Öz kapital ile büyümeye devam eden Yenitoptanci.com’un 2017 sonunda hangi noktaya ulaşacağını hep beraber bekleyip görelim.

Bir önceki yazımız olan Erkeklere özel alışveriş sitesi CoolMenClub, Türkiye’den dünyaya açılmak istiyor başlıklı makalemizde CoolMenClub, erkek alışveriş ve İnternetten alışveriş hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz