Bilimsel Olarak Zeka Geliştirdiği Kanıtlanmış Alışkanlıklar

0

 

 

İnsanoğlu uzunca bir süre insanların belirli bir zeka seviyesinde doğduğunu ve hayatı boyunca bu potansiyeli en iyi şekilde kullanarak maksimumunu aşamayacağına inandı. Bugün bilim aksini söylüyor, artık maksimumu artırmanın mümkün olduğu bir gerçek.

Yeni şeyler öğrendiğimizde, yeni alışkanlıklar edindiğimizde beynimizdeki nöronlar arasında yeni köprüler oluşuyor ve bu da bizi daha zeki hale getirebiliyor. Bilimsel sebepleri ile beraber zeka geliştirecek 7 alışkanlığı paylaşıyoruz.

1. Bir müzik aleti çalmak

piano gif ile ilgili görsel sonucu

gitar gif ile ilgili görsel sonucu

Müzik aleti çalmak yaratıcılığı, analitik düşünceyi, dil öğrenme ve matematik yeteneklerini artırır. Müzik aleti çalmanın beyindeki iki lob arasında bağlantı kuran korpus kallozumu yeni bağlantılar kurarak güçlendirdiği kanıtlanmış.

 

2. Okumak

book gif tumblr ile ilgili görsel sonucu

Gazete, kitap ya da blog… Okumak stresi azaltarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlar ve hem analitik hem de duygusal zekayı geliştirir. Ayrıca problem çözme yeteneklerinizi artırır. Böylece yöneticilik yeteneklerinizi de dolaylı yoldan geliştirir.

 

 

 

3. Düzenli egzersiz

egzersiz gif ile ilgili görsel sonucu

 

Arada sırada yapılan egzersizlerden bahsetmiyorum, düzenli egszersizden bahsediyorum. Düzenli yapılan egzersizlerde hücreleriniz BDNF adı verilen ve hafıza, öğrenme ve odaklanma yeteneklerinizi geliştiren proteinlerle beslenir. Bazı bilim adamları bütün gün hareket etmeden oturmanın tam tersi etki yaparak bu yeteneklerinizi kaybetmenize sebep olacağını söylüyor.

 

 

 

 

4. Yeni bir dil öğrenmek

öğrenmek ingilizce gif ile ilgili görsel sonucu Hafızanızı geliştirmek için yapboz yapmayı bırakın, onun yerine yeni bir dil öğrenmeye çalışın. Yapılan araştırmada, iki dil konuşan insanların, tek dil konuşan insanlara göre yapboz yapma yeteneklerinin daha gelişmiş olduğu gözlemlenmiş. Ayrıca iki dil bilenlerin sorun çözme tarafında daha proaktif olduğu gözlemlenmiş. Ayrıca işiniz ve kişisel gelişiminiz için de birden fazla dil bilmeniz faydalı olacaktır.

 

 

5. Düzenli öğrenin

öğrenme gif ile ilgili görsel sonucuPek çoğumuz üniversitede döneminde vize ve final haftaları ders çalışıp, sınavları geçtik. Sonra? Sonrasında ne öğrendiysek çoğunu unuttuk. Çünkü gerçekten bir şey öğrenmek için düzenli çalışmak gerekiyor. Bu da zekayı geliştiriyor. Bunun için yeni bir dil ya da işinize olumlu etki yapacak bir şey öğrenmek istediğinizde buna her gün zaman ayırarak çalışın.

 

 

6. Beyin egzersizleri yapmak

satranç gif ile ilgili görsel sonucu

Sudoku, yapboz, kart oyunları, zeka geliştiren bilgisayar oyunları gibi aktiviteler beyin egzersizleri için ideal. Bu tip egzersizler nöronlar arasında yeni köprüler kurar ve yeni sinopsisler oluşturur.

 

 

 

7. Meditasyon

meditation gif ile ilgili görsel sonucu İbadet, yoga, nefes egzersizleri… Nasıl medite olduğunuz önemli değil. Dalai Lama’nın yaptığı deneylerde meditasyon yapan insanların beyin dalgaları izlenmiş ve meditasyonun zeka geliştirdiği kanıtlanmış. Bütün bu araştırmaların ortak teması, zekanızın daha fazla geliştirilebildiği ve bunun isteğinizle gerçekleştiği. Bu alışkanlarından bir kaçını deneyin, faydasını göreceksiniz. Günün sonunda kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Google Fotoğraflar arşiv özelliğiyle ana ekranı düzenliyor başlıklı makalemizde android uygulama, arşiv ve Google hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz