Bir Değişik Şekilde Otomobil Satan Carwow Yatırım Aldı

0

Temelde bir otomotiv girişimi olan Carwow, yeni otomobil almak isteyen kullanıcılara yardımcı olan başaralı bir platform. Alıcılar ile yetkili bayileri bir araya getiren Birleşik Krallık merkezli girişim Carwow, 39 milyon dolar yatırım aldı. Seri C turunda gerçekleşen yatırım Vitruvian Partners tarafından yapıldı.

Vitruvian Partners’ın yanı sıra seri C yatırım turuna girişimin önceki yatırımcıları arasında bulunan Accel Partners ve Balderton Capital da katıldı. İlk olarak 2010 yılında otomobil incelemeleri ile yayın hayatına başlayan Carwow, 2013 yılında yeni otomobil almak isteyen kullanıcılara yardımcı olan bir platforma evrildi.

Talep toplayıp, bayi tekliflerini müşterilere iletiyor

Halen YouTube üzerinden otomobil incelemelerine de devam eden Carwow, 140 çalışana sahip. Geçtiğimiz dönemlerde de yatırımlar alan Carwow toplam aldığı yatırım miktarı ise 62 milyon dolar. Kullanıcılarının işini oldukça kolaylaştıran Carwow, farklı bayilerden yapılan teklifleri bir araya getiriyor ve ters pazar yeri modeliyle çalışıyor. Carwow otomobil alacaklar için önce otomobil aramak ve bayiye ulaşmakla başlayan müşteri yolculuğunu tersine çeviriyor. Müşteriler, araçlar henüz piyasaya çıkmadan önce, Carwow üzerinden istedikleri otomobili talep ediyor ve ardından bayiler müşterilere ulaşıyor. Girişim, bu yolla müşterilerine ortalama indirimli araç alma fırsatı sağlıyor. Carwow 2013’ten bu yana 2 milyon sterlinlik araç satışına aracılık ettiğini ve Birleşik Krallık’ta satılan otomobillerin yüzde 5’inin platformu üzerinden gerçekleştiğini iddia ediyor.

 

Fiyat, lokasyon, teslim süresi ve bayi puanlarıyla ilgili detaylı bilgiler de sunan Carwow, geçtiğimiz yıl Almanya’da da hizmet vermeye başladı. Açıklamalarında Vitruvian Partners’ın yatırım turuna liderlik etmesinden memnun olduklarını dile getiren Carwow CEO’su James Hind, bayiler, kullanıcılar ve üreticiler için en iyi deneyimi sunmayı hedeflediklerini dile getirdi. Aldığı yatırımı uluslararası büyüme için kullanmayı hedefleyen Carwow, otomotiv dikeyinde faaliyet gösteren en önemli girişimlerinden biri. Girişim 300 binden fazla aboneye ulaşan YouTube kanalıyla, doğrudan araç almak isteyecek müşterilerin en doğru kararı vermesine yardımcı oluyor. Bu websitesinin dönüşüm oranlarını ( ortalama yüzde 25) yükselten faktörlerden biri de aynı zamanda.

Bir önceki yazımız olan Dijitalde Medya Planlama Süreci başlıklı makalemizde Dijital, dijital medya planlama ve Google hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz