Bisiklet kiralama girişimi Ofo, uluslarası açılımını Ant Financial yatırımıyla başlatacak

0

Uzakdoğu ve Asya’daki bisiklet kiralama girişimleri yatırım çekmeye devam ediyor. Mart ayında 1 milyar dolar değerlemeyi geçen Ofo, Alipay‘in çatı şirketi Ant Financial‘den yeni bir yatırım aldı.

Alibaba ve Ofo yeni yatırım konusunda rakam paylaşmıyor ancak Ofo bu yatırımla kredi kartı ödemeleri ve uluslararası açılım konusunda daha hızlı atacağını dile getiriyor. İki şirket arasındaki münasebet Alipay’in stratejik partnerliği ile başlamıştı ve Ofo, Mart ayında Ant Financial tarafından geliştirilen kredi sistemi Sesame Credit’i kullanır hale geldi. Bu sayede Ofo kullanıcıları kredi puanına göre depozito ödemeden bisiklet kiralama şansına kavuştu.

Bu konunun altını çizmek gerek çünkü depozito konusu bisiklet kiralama işinde oldukça önemli bir dinamik. Hatırlatmak gerekirse bisiklet kiralamada 1 CNY (50 kuruş) gibi düşük fiyatlara kiralama yapılabilirken, kiralayıcılar 50-100 lira civarında depozito ücretiyle yüzleşebiliyordu. Üstelik bu ücretin kullanıcı hesaplarına geç yansıması tartışmalara sebep olmuştu.

Ofo vs. Mobike

Asya-Uzakdoğu pazarındaki bisiklet kiralama dikeyinin sadece Ofo ile sınırlı olmadığını da söylemekte yarar var. DST Global, Matrix China, Xiaomi, CITIC ve Didi Chuxing gibi mühim yatırımcıları arkasına saha Ofo’ya karşılık Tencent, Foxconn, Temasek, Ctrip ve Huazhu Hotels Group gibi yatırımcılar da Mobike‘ı büyütüyor.

Şoförlü hususi vasıta çağırma fikri Uber ile dünyayı sardı ama bisiklet kiralama işinde Çinlilerin sözü geçecek gibi görünüyor. Zira hem Ofo hem de Mobike sadece Çin ve Asya Pasifik bölgesinin değil, dünyanın en aka bisiklet kiralama girişimi olmayı kafasına koymuş durumda. Kimin en aka olacağını muhtemelen bir kaç yıl içinde görmüş oluruz.

Bir önceki yazımız olan Uber’in adının karıştığı 7 skandal başlıklı makalemizde Travis Kalanick ve uber hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz