BlaBlaCar’dan kısa yolculuklar için yeni bir uygulama

0

Şehirlerarası yolculukta paylaşım ekonomisinin temsilcisi olan BlaBlaCar, daha kısa mesafelerde devamlı yolculuk paylaşımını olası kılan BlaBlaLines adlı yeni bir uygulama yayınladı.

BlaBlaCar’dan müstakil olarak yayınlanan BlaBlaLines, birbirine yakın şehirler arasında devamlı seyahat eden kişileri hedefleyen bir uygulama. Özellikle iş için her gün farklı bir şehre gidip gelen kişilere hitap eden BlaBlaLines, şimendifer veya otobüs yolculuklarına alternatif olmak istiyor. Yolcu olmak isteyen kişiler gideceği güzargahta otomatik olarak belirlenen bir noktadan/duraktan alınıyor ve devamlı seyahat laf konusu olduğu için yeni yolculuk planları daha hızlı yapılabiliyor.

BlaBlaCar‘ın kurucusu ve CEO’su Frédéric Mazzella, bu yeni uygulamanın ilk olarak Fransa’daki bir kaç kent arasında uygulanacağını söylüyor. Bu şehirlerin birbirine uzaklığının 50 kilometre civarında olduğunu da paylaşıyor. İlk aşamada kullanıcıların para ödeme yapacaklarını ve herhangi bir komisyon almayacaklarını söyleyen Mazzella, kent yönetimlerinin BlaBlaLines’ın tanıtımına destek verebileceğini de ekliyor. Zira BlaBlaLines’ın şehirler arası ulaşımda mahalli yönetimlerin üzerinden yük alabileceğine inanılıyor.

Şimdilik Android’de yayınlanan BlaBlaLines‘ın yakında iOS uygulaması da yayınlanacak ve Fransa’nın tamamına yayılacak. Muhtemelen Fransa’dan sonra da Avrupa’ya yayılacak. Bu noktada BlaBlaCar’ın 2016’nın son çeyreğinde Türkiye ofisini kapattığını hatırlatalım ama BlaBlaCar uygulaması halen Türkiye’de kullanılabiliyor. BlaBlaLines da ilerleyen zamanda Türkiye’ye açılabilir ve bilhassa İstanbul’un uç ilçelerinde yaşayıp yakın şehirlere çalışanlar (veya tersi) tarafından tercih edilebilir.

Kendi dikeyinde dünyanın en aka girişimi olarak görülen BlaBlaCar, güncel rakamlara göre 40 milyon kullanıcıya sahip ve her 3 ayda bir 12 milyon yolculuğa aracılık ediyor. Bakalım bu yeni uygulama son dönemde büyüme sorunları yaşayan BlaBlaCar’ın büyümesini ne kadar etkileyecek.

Bir önceki yazımız olan İkinci çeyrekte iPhone satışları beklentilerin altında kaldı başlıklı makalemizde apple, ipad ve iphone hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz