Black Friday Çılgınlığı Dünyayı Sarıyor

0

Black Friday, ABD ‘de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk cuma gününe denir. Noel alışveriş sezonunun başlangıcı, Noel tatiline kadar sürecek olan 1,5 aylık sürecin ilk günüdür. Mağazalar bu günde çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar ve beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar.

Black Friday olarak bahsedilmesinin sebebi o günde, Philadelphia’da yüksek oranda ki indirim yüzünden insanların mağazalara hücum etmesi, bir çok mağazada arbede çıkması bugüne Kara Cuma denmesine sebep olmuştur. ABD‘den dünyaya yayılan bu çılgınlık, markalar için güzel bir fırsata dönüştü. Bugün Hindistan’dan Meksika’ya kadar çok sayıda ülkede Black Friday indirimleri yapılmakta, bu furyaya Türkiye’deki markalarda katılmıştır. Bu günde olabildiğince fazla müşteriye ürün satmak isteyen şirketler ise indirim yarışına girmektedirler.

dijitalmuhendis-akcuma

Markalar, fiziki satışlardan çok online satışlara yönelik pazarlama stratejilerini geliştirme eğilimindeler. Bunun nedeni olarak da müşterilerin kış gününde mağaza önünde sıralar oluşturmak yerine ev ya da işyerlerinden alışveriş keyfi yaşamak istemesi, e-ticaretin öneminin her geçen gün artmasına neden oluyor. Bu yüzden markaların fiziki mağazalar için sundukları fırsatları dijital ortamlara da taşımaları, teslimat ve iade özelliklerinin ücretsiz olması gibi uygulamalara dikkat etmeleri gerekiyor. Ayrıca Cuma’yı kaçıranlar için Siber Pazartesi’leri var! Cyber Monday dedikleri bu Pazartesi, Kara Cuma’yı takip eden ilk Pazartesi günü. Kara Cuma’da kaçırdıkları indirimli ürünleri Pazartesi günü internetten satın alma fırsatı sağlayan bu günde kampanyayı uzatmak amaçlandı.

ak-cuma

Sonuç olarak; Black Friday ve Cyber Monday’ in her yıl dünyanın her yerinde en çok alışveriş yapılan günler haline geldi. Ancak markaların, Black Friday ve Cyber Monday gibi günleri kısa dönemde satış hacimleri üzerinden kârı artırmaya yönelik uygulamalar olarak değil de, uzun dönem müşteri sadakati yaratma potansiyelinin farkına varması stratejilerini belirlemeleri  gerekmektedir.

Türkiye’de ‘Ak Cuma’

Black Friday son yıllarda Türkiye’deki mağazalarda da görülmekte, en büyük çevrimiçi alışveriş sitelerinden biri Black Friday indirimleri uygulamaya başlarken bir muhafazakar giyim firması ise Black Friday’e karşı aynı günü White Friday (Ak Cuma) ilan ederek indirim uyguladı. Türkiye’deki müşteriler yalnızca Türk şirketlerinden değil, erişebildikleri uluslararası zincirlerdeki Black Friday indirimlerinden faydalanabilmektedir. Uluslararası bilgisayar oyunu mağazası Steam, bunlardan bir tanesidir.

black-friday-dijitalmuhendis

Markaların Black Friday için kullandığı iletişim yolu e-posta, markaların dijital ortamda müşterilere ulaşarak Black Friday ve Cyber Monday promosyonlarını duyurmalarının en etkili yöntemlerinden biri ise e-posta pazarlamadır. Movable Ink raporuna göre; 2015 yılında kullanıcılar, Black Friday e-postalarının %76’sını Cyber Monday e-postalarının ise %63’ünü açmış. E-posta pazarlama hala müşterilerle iletişime geçmenin en etkili, doğru ve gerçek zamanlı kanallarından biridir. Markalar, Black Friday ve Cyber Monday için farklı pazarlama stratejileri geliştirerek, müşterilerin e-postaları okuma ve tıklanma oranlarını optimize etmeye çalışmalılar.

Bu Yazımız Gönüllü Dijital Mühendis Yazarımız Büşra Sarıman Tarafından 04.12.2016 Tarihinde Paylaşılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Telefonlarınızdaki İndirim Rehberi Broşür Sepeti başlıklı makalemizde Broşür Sepeti, Broşür Sepeti Android ve Broşür Sepeti Uygulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

www.dijitalmuhendis.com 'da Gönüllü olarak yazan Dijital Mühendis'lerimizin içerikleri yer almaktadır.

Yorum Yaz