Bu Gençlikte İş Var 2017’nin Sonuçlandı

0

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından organize edilen BuGençlikteİşVar bugün 2016-2017 sezon finalini düzenledi. Bin dört yüzden fazla proje arasından finale 5 proje/girişim kaldı ve birincilik ödülü Physhome’un, ikincilik ödülü Coltex‘in, üçüncülük ödülü de Buz Dökücüler‘in oldu.

Bu sene Bu Gençlikte İş Var yarışmasının jüri üyeleri Nevzat Aydın (Yemek Sepeti CEO), Esin Güral Argat (Gürallar Yönetim Kurulu Başkan Vekili), Erol Bilecik (TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı), Buğra Kavuncu (Basf Türk CEO), Güler Sabancı (Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı) beşlisinden oluşuyordu ve Güler Sabancı bilhassa finale kalamayan girişimlerin de takip edilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Güler Sabancı, ABD’de başarısızlığın değerli bir deney olarak görüldüğüne de değindi ve kadın girişimcilerin başarısız olmak konusunda daha çekingen olduğunu da paylaştı.

Bu Gençlikte İş Var, bu sene da birinci girişimi 75 bin TL, ikinci girişimi 50 bin TL, üçüncü girişimi de 25 bin TL ile ödüllendirdi. Eğitim konusunda ise mühim bir adım atarak Steve Blank’in Nasıl Bir Startup Kurarsınız? eğitimini de Türkçe’ye kazandırdı.

Bu Gençlikte İş Var‘a bu dönem en çok müracaat yapan 3 üniversite sırasıyla İzmir Ekonomi Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi oldu. Finale kalan girişimle arasında da Amasya, Elazığ ve Balıkesir’den girişimci öğrenciler yer aldı.

Aşağıda 5 finalist hakkında detaylı bilgileri görebilir, yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Helpy

Helpy, sivil cemiyet kuruluşlarının etkinliğini artırmayı hedefleyen ve vatandaşların sivil cemiyet organizasyonlarını desteklemesini sağlayan bir sosyal girişim. Paylaşılan bilgilere göre Türkiye’de 100 binden çok sivil cemiyet örgütü var ancak sivil toplumlara katılım yüzde 14,5 civarında. Helpy de bu oranı artırmayı hedefliyor.

Helpy, mobil uygulamasıyla konum tabanlı bildirimlerle çift yönlü bir etkileşim sağlıyor. Çevrenizdeki sivil cemiyet kuruluşlarının neler yaptığını görebiliyorsunuz. Helpy, ilk sene sonunda 300 bin indirme sayısına ve 85 bin aylık aktif kullanıcı yakalamayı hedefliyor. Helpy, şu anda bağışlardan yüzde 4 oranında pay alarak gelir akışını sürdürülebilir bir sosyal girişim hedefliyor. Helpy, 300 bin TL yatırım almak istiyor.

Physhome

Physhome, fizik tedavi amaçlı sensörlü ortopedik pedler ve mobil uygulama geliştiren bir girişim. Dünyada 450 milyon kişinin kaybettikleri devinim kabiliyetini kazanmak için tedavi gördüğünü paylaşan Physhome, fizik tedaviye harcanan tedavi bütçelerinin kanser, yürek ve diyabet rahatsızlıklarına harcanan tutardan çok olduğunu söylüyor ve Türkiye’de fizik tedavi dikeyinde 2,7 milyon şahıs olduğunu, 5,8 milyar sigorta art ödemesi yapıldığını ekliyor.

Physhome, vücudun farklı bölümleri için giyilebilir sensörlü ürünleri ve mobil uygulamasıyla fizik tedavi hareketlerinin en iyi şekilde tamamlamasını hedefliyor. Doktor-hasta iletişimini de güçlendirerek yayılmak, hastanelerden spor salonlarına farklı alanlarda pazarlama yapmak istiyor. Physhome, 800 bin TL yatırımla 8 ay içinde kırılma noktasını yakalamayı hedefliyor.

Save Your Life

Save Your Life (SYL), alzheimer hastalarının sorunlarını çözmeye çalışan ve hastaların yakınlarında yarar sağlayan bir uygulama. Akıllı bileklik geliştiren SYL, bu bileklikle hastaların nabız, hareket, konum takibinin yapılmasını sağlıyor ve düşme algılayıcısı ile hastaların düşmesi durumunda yakınlarına havadis, bilgi, salık veriyor.

SYL, hem şu anda prototip aşamasında olan akıllı bilekliğini satarak hem de alzheimer hastalarına dönük bir aylık kutu aboneliğiyle gelir elde etmeyi hedefliyor. Bu kutuda hastalığın gelişmesinin önüne geçmeyi hedefleyen içerikler ve bir mecmua bulunuyor.

Buz Dökücüler

Bu girişim, elektrik hatlarındaki buzlanmaya vb. sebeplere bağlı kopma sorunlarının önüne geçmeyi hedefleyen hususi bir aygıt geliştiriyor. Türkiye’deki 912 bin kilometrelik hattın yarısında uygulanabileceği söylenen cihaz, kopma yerini net olarak tespit etmeyi ve finansal zararların önüne geçmeyi planlıyor.

Coltex

Coltex, ten üretimini laboratuvar ortamında başarmayı hedefleyen bir teknoloji girişimi. Şu anda 22 milyar dolarlık yapay ten pazarının 2022’de 38 milyar dolara yükseleceğini söyleyen Coltex ekibi, bakterilerden faydalanarak kolejen üretimini takip eden süreçte çevreci ve sağlıklı bir üretim yapmayı hedefliyor.

Uluslararası alanda başarı yakalamak ve teknolojisini patentlemek isteyen Coltex, bir kaç yıl içinde gerçek deriyle rekabet edebilecek bir ürüne ulaşmak istiyor.

Hatırlatmak gerekirse Bu Gençlikte İş Var’ın geçen yılki ilk üç girişimi Otsimo, MC365 ve Nuyap olmuştu.

Bir önceki yazımız olan Kayıp eşyaları bulmayı sağlayan Tile, yeni yatırımla akıllı konumlandırma ağını genişletecek başlıklı makalemizde Bessemer Venture Partners, GGV Capital ve Khosla Ventures hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz