Burger King’den Whooper’sız Bir Gün

0

Fast food denince akla gelen ilk markalar şüphesiz ki ezeli rakipler olan Burger King ve McDonald’s restoranlarıdır. Uluslararası çapta hizmet veren restoran zinciri bu markalar zaman zaman farklı projelerle faaliyet yürütebiliyor.

Genel itibariyle rakip olarak pazarda yer alan söz konusu markalara baktığımızda özellikle Burger King’in marka maskotu palyaço üzerinden çok kez McDonalds’a sataşması rakipleri en sık karşı karşıya getiren konulardan yalnızca bir tanesi. Fakat 10 Kasım’da bir gün süreyle izlenen yaklaşımın iki firma arasında buzları eritirken müşterileri de oldukça memnun eden cinsten olduğuna şahit olduk. Gel gelelim bu farklılık neydi diye incelemeye; yeni hamlede Burger King’in rakibi McDonalds’a destek amaçla işe koyulduğunu görmekteyiz.

Geçtiğimiz 10 Kasım tarihini McDonald’s Arjantin McHappy günü olarak kutladı ve o gün boyunca Big Mac satışlarının gelirinin tamamını kanser hastası çocuklar için bir yardım kuruluşuna bağışlayacağını açıkladı. Burger King Arjantin de rakibinin attığı adımını desteksiz bırakmayarak günümüz pazarlama dünyasında eşi benzeriyle çok karşılaşmadığımız bir hamle ile o günkü müşterilerinden Whooper satın almak isteyenleri McDonald’s restoranına yönlendirdi.

David Ajansı öncülüğünde yürütülen kampanyada “Whooper’sız Bir Gün” temasıyla yola çıkıldı. Kampanya Arjantinde bulunan 107 restoranda bir gün süreyle geçerliliğini sürdürdü. İlk başta neler olduğuna anlam veremeyen müşteriler durumun hangi sebepten kaynaklı olduğunu öğrenince Burger King sayısız takdir topladı.

Öğrendiğimiz bu adımın tıpkı Türkiye’de doksanlardaki esnaf kültürünü anımsattığı için oldukça mutlu olduk. Umarız tüm pazarlarda benzer görüntü ve haberlere daha çok rastlarız. Kampanya videosunu aşağıdaki videodan izleyebilirsin.

Bir önceki yazımız olan Geleceği Yazanlar GDG DevFest İstanbul Etkinliğinde Buluştu başlıklı makalemizde Devfest17, GDG Devfest17 ve GDG İstanbul hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden mezundur. Beden Dili,Zaman Kontrolü,Stres Kontrolü,Sosyal Medya Yönetimi,Kurumsal İletişim ve Reklamcılık gibi iletişim alanlarında seminer ve konferanslara katılarak hem ulusal hem uluslararası geçerlilik taşıyan sertifikalara sahip oldu.TÜHİD’in düzenlediği Altın Pusula İletişim Ödülleri kapsamında çalışması olmakla birlikte mezun olduğu bölümde bitirme çalışması olarak “Sosyal Medya Reklamlarının X,Y ve Z kuşakları üzerindeki etkisini araştırmıştır. Çalışmalarına ve kendini geliştirmeye devam etmektedir.

Yorum Yaz