Çin’de Neden 4 Rakamı Uğursuz Kabul Ediliyor?

0

Çin ve tarihi olarak Çin kültüründen etkilenen Japonya, Kore gibi ülkelerde 4 rakamı uğursuz kabul ediliyor. Bunun esas nedeni Çin’in Mandarin lehçesinde 4 sayısının telafuzu olan “si”nin aynı zamanda “ölüm” kelimesi ile aynı anlama gelmesidir. Japonca’da “shi” ve Korece’de “sa” olan bu sözcük yüzünden asansörlerden binalara dek, 4 sayısı birçok yerde kullanımda değildir.

“Tetrafobi”, yani “4 korkusu” olarak adlandırılan bu batıl inaç; kültürü ağırbaşlı bir şekilde etkilemiştir. Çin’de zellikle bayram, festival gibi günlerde veya evde bir hasta olduğunda; 4 rakamı asla söylenmez. Bu rakamın geçtiği 14, 24, 34 gibi sayılar da kullanılmaz. Düğünlerde masalar bu sayı ile numaralandırılmaz, yerine 3A, 13A, 23A, 33A gibi ifadeler kullanılır. Hatta öyle kökleşmiştir ki, Çin hükümetinin harp uçakları bile dört sayısından sonra adlandırılmaya başlanmıştır. Aslında “Shenyang J-5” uçağındaki rakamın 5 olmasının nedeni bu batıl inançtır.

Benzer şekilde öbür ülkelerde de bu tarz durumlar mevcuttur. Kore’de 4. kat yerin “F” ifadesi kullanılır. Hong Kong’da bazı büyük gökdelenlerde 40 ve 49 arasındaki tüm katlar atlanmış, 39. kattan sonra 50. kat gelmektedir. Tayvan ve Güney Kore’nin donanmaları gemilerinde fors numarası olarak 4 rakamını kullanmazlar. Antik Çin’den günümüze gelen bu inançlar, bugün bile insanların yaşamlarını şekillendirmekteler. Antik Çin’de sayılar büyük bir önem taşırdı. İlginçtir ki eski Çinliler 6’ya şans, 8’e zenginlik gibi anlamlar yüklemişken; 4’le ölüm ve felaketleri ilişkilendirmişlerdir.
 

Bir önceki yazımız olan Siri, Yangında Kalan Adamın Hayatını Kurtardı! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz