Çin’in WhatsApp yasağı hakkında bilmeniz gerekenler

0

Geçmiş dönemlerde de çeşitli erişim engelleriyle karşımıza çıkan Çin, dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘ı tamamen engelledi. İlk engelleme girişimine geçtiğimiz Temmuz ayında başlayan Çin, ilk etapta fotoğraf ve video gönderme özelliklerini engellemeyi başarmıştı.

Bugün itibariyle WhatsApp’tan gönderilen yazılı mesajları da engelleyen Çin, ülke çapında WhatsApp uygulamasının kullanımını engelledi. Çin’in dünyanın en kalabalık nüfusa sahip olan ülke olduğu düşünüldüğünde bu erişim engeli WhatsApp’ın sahibi olan Facebook‘u oldukça üzecek gibi görünüyor.

İletişim ve kontrolün politikası

Meşhur firewall’uyla dünyanın interneti sansürleme konusunda en “başarılı” ülkelerinden biri olan Çin yakın zamanda VPN kullanımını yasaklamıştı. WhatsApp engelininse 18 Ekim’de düzenlenecek olan Komünist Parti Kongresi’ne bir hazırlık niteliğinde olduğu düşünülüyor. Kongre her beş yılda bir düzenleniyor. Başkan Xi Jinping bu Kongre’de otoritesini sağlamlaştırmayı istiyor. Bundan önce Çin, vatandaşlarını kişisel bilgilerini alabildiği ve iletişimini kontrol edebildiği platformları tercih etmeye zorlamak istiyor olabilir.

200 milyondan fazla kullanıcı

Çin’de yaklaşık 740 milyon adet (Avrupa’nın toplam nüfusu kadar) internet kullanıcısı var. Bunların yüzde 17’ye yakının WhatsApp kullanıcısı olduğu resmi olmayan kaynaklarda yer alan bilgiler arasında. Bu engellemeyle birlikte WhatsApp kullanıcı sayısında ciddi kayıplar yaşayabilir.

Bir önceki yazımız olan Zenit, Sosyal Medya Hesabı Hacklenen Barcelona’yı Ti'ye Aldı başlıklı makalemizde barcelona, sosyal medya ve zenit hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz