Cisco, yapay zekâ temelli konuşma arayüzleri geliştiren MindMeld’i satın aldı

0

Yapay zekâ dikeyindeki rekabet ve nitelikli kabiliyet arayışı sürat kesmiyor. Teknoloji devi Cisco da 2011 yılında kurulan MindMeld’i satın alarak bu alanda mühim bir ilerleme kaydetti.

MindMeld, bulut tabanlı servislere suni zekâ temelli konuşma arayüzleri geliştiren bir girişim. Suni zekâ ve makine öğrenmesi teknolojilerini bir arada kullanarak doğal dil işleme, soru yanıtlama ve diyalog yönetimi gibi yeteneklerle hizmet sunuyor. Bu sene başında 3,7 milyar dolara AppDynamics’i satın saha Cisco da MindMeld’i ‘en iyi konuşma arayüzü geliştiren şirket’ olarak tanımlıyor.

Şimdiye kadar GV (Google Ventures), Greylock Partners, Bessemer Venture Partners ve Intel Capital gibi mühim yatırımcılardan yekün 15,4 milyon yatırım saha girişim, 125 milyon dolarlık bu satın almayla Cisco’da Bilişsel İşbirliği (Cognitive Collaboration) ekibini şekillendirecek. Teknoloji devinin SpeakerTrack ve VoiceTrack gibi teknolojilerini de daha ileri bir noktaya taşımaya çalışacak. Dolayısıyla IBM Watson gibi teknolojilere karşı bir koz olacak.

Cisco’da Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak vazife yapan Rowan Trollope, Cisco Spark ile mesajlaşma devriminde önde gelen şirketlerden biri olduklarını söylüyor ve sohbet botları dikeyinde her türlü gaye için bir patlama yaşadığına işaret ediyor. Sohbet botlarının interaktif sesli cevap sistemlerinin (IVR) evrimleşen hali olduğunu da ekliyor.

Hatırlatmak gerekirse Samsung da yeni kuşak suni zekâ asistanı Viv’i satın alarak (Viv’in kurucusu Dag Kittlaus, Siri’yi geliştiren kişi) bu alanda dikkat çekici bir sıçrama yapmıştı.

Bir önceki yazımız olan Apple, Gorilla Glass’ın yapımcısı Corning’e 200 milyon dolar yatırım yapıyor başlıklı makalemizde apple, Corning ve Gorilla Glass hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz