CNN Türk’ün Rezil Sosyal Medya Hareketleri

0

Geçtiğimiz günlerde Twitter takipçilerine baktığımda CNN Türk’e ait olduğunu düşündüğüm ve onaylanmış bir hesap olarak da CNN Türk’e ait olduğu bariz olan bir kaç hesap beni takip ettiğini gördüm.

Bunlar: CNN Türk Teknoloji, CNN Türk Son Dakika Twitter hesapları.

CNN Türk Rezillik

Peki daha sonra ne oldu?

CNN Türk’e ait olan bu hesaplara bende karşılık olarak takip gönderdim ve bu hesapları takip ettim. Bir süre geçtikten sonra takipçi sayımın azaldığını gördüm. Bu zaman zaman yükseleceği gibi zaman zaman da azalabilir fakat önemli olan bu hesapların hangi hesaplar olduğuydu. Bu hesaplar birkaç ne olduğunu ve kim olduğunu bilmediğim hesapların yanında küresel çaplı bir kurum olan ve belki de kurumsallığıyla övünen CNN Türk’ün hesaplarıydı.

Mesele takipten çıkmaları mı?

Mesela takipten çıkmaları değil, CNN Türk veya herhangi farklı bir kurum veya kuruluşun takip ediyor veya etmiyor oluşu bana bir şey kazandırmaz. Mesele, bir çoğumuzun bildiği Twitter’da takipçi kazanma yöntemlerinden birisi olan takip at çek yöntemi.

Bilmeyenler için bu yöntem şu şekilde işler, takipçi kazanmak isteyen hesap herhangi bir seçim yapmadan veya karşılığında takip edeceğini düşündüğü hesapları teker teker takip etmeye başlar (ki bu teker teker olduğu gibi bazı programlarla otomatik olarak da olabilir) ardından takip edilen hesaplar bu hesaba geri dönüş yaparlar ve karşılıklı olarak bir takip etme durumu oluşur. Aslında bu şekilde arkadaş ekleme misali iki hesap karşılıklı olarak birbirlerini takip ederler ve birbirlerine +1 takipçi sayısı eklemiş olmanın yanı sıra tweetlerini daha fazla kişiye ulaştırma imkanı yakalarlar. Fakat takipçi arttırmak isteyen hesap diğer hesapları takipten çıkar ve sanki sadece onlar takip etmiş gibi bir izlenim oluşturulur.

CNN Türk’ün hesabı ilk başta takipçi ve takip ettiği oranıyla bu şekilde bir izlenim oluşturuyordu ( takipçi ve takip edilen sayıları birbirlerine bir hayli yakındı) sonrasında ise etik olmayan, basitçe ve rezil, kurumsal olmayan hesapların yaptığı gibi takipten çıkarak kendisini çakma fenomen hesaplarla eş tutturacak bir pozisyona sokmuştur. Küresel çapta bir şirket olan CNN’e yakışmayan bir hareket olduğunu söylemenin yanında bu hareket tüm şirkete yüklenmemeli diye düşünüyorum. Tabii ki o sosyal medya hesabını yöneten kişinin bir hatası fakat onu kim seçti neden hala o şirketle iş yapıyor?

Güncelleme (8.7.2016)

Aşağıdaki fotoğraflar bu yazının örneği olarak gösterilebilir.

cntt takip ediliyor 3.7.2016

CNN TAKİP 3.7.2016

Buraya kadar her şey normal. CNN Türk’e ait hesap takip ediyor. Bundan Sonraki fotoğrafa dikkat.

 

 

 

Takip Geri Çekilmiş.

Takip Geri Çekilmiş.

Bir önceki yazımız olan Ekmek Artık Dijitalde başlıklı makalemizde Ekmek Artık Dijitalde, Ekmek İşleri ve girişim haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz