Çocukların İnternet ve Sosyal Medya Kullanımı Artıyor

0

Çocukların İnternet ve Sosyal Medya Kullanımı

Çocukların İnternet ve Sosyal Medya Kullanımı Artıyor

Daha önce yazdığımız ‘ 2016 sosyal medyanın en iyiler raporu’ isimli yazıda yüzdelik dilimlerle belirtilmeyen alanların çocuk ve bilinmeyen kişiler olduğunu ve bu verilerin epeyce yüksek sayılara tekabül ettiğini söylemiştik. Bu yazımızda çocukların internet ve sosyal medya kullanımının artmasından bahsedeceğiz.

Yapılan araştırmalar çocukların internette geçirdikleri vaktin arttığını gösteriyor. Ipsos’un yaptığı araştırmada özellikle 12-14 yaş arasındaki erkek çocukların %57 si internetten asla vazgeçemeyeceklerini söylüyorlar.

Araştırmada 4-14 yaş arasındaki çocukların medya tüketimi, yaşam tarzı ve teknoloji sahiplikleri incelenmiş. Çocuklara ulaşmadaki en etkili araçlar halen daha geleneksel medya mecralarından televizyon olduğu saptansa da çocukların internet kullanımları artmış durumda. Çocuklar internete girmek için mobil veya bilgisayar sahibi olamasalar da ebeveynlerinin araçlarını kullanarak internete erişiyorlar. Araştırmalar gösteriyor ki çocuklar televizyon izledikleri kadar Youtube da vakit geçiriyorlar.

Erken yaşta internetle buluşan çocuklar interneti hayatın bir parçası olarak görüyorlar.

2013 yılında TUİK’in 6-15 yaş grubu çocuklar üzerinde yaptığı bilişim teknolojileri kullanımı ve medya incelemesine göre de çocuklarda bilgisayar kullanımı 8 yaşında başlıyor. 06-15 yaş grubundaki çocukların %24,4’ü kendi kullanımına ait bilgisayara sahip iken, %13,1’i cep telefonuna ve %2,9’u oyun konsoluna sahiptir. TUİK’İN 2013 araştırmasına göre çocukların bilgisayar, internet ve mobil cihaz kullanımı aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

TUİK Tablo

Gazetede en çok %40,9 ile TV, magazin, eğlence yazıları okundu

Araştırmada 06-15 yaş grubundaki çocuklar gazetede en çok %40,9 ile TV, magazin, eğlence yazılarını, dergide ise %42,2 ile çocuk dergileri okumuş. 06-10 yaş grubu çocuklarda %34,2 ile komedi ve mizah yazıları en çok okunurken, dergi türüne göre %72 ile çocuk dergisi okunmuştur. 11-15 yaş grubu çocuklarda ise bu oranlar %45,7 ile en çok TV, magazin, eğlence haberleri, %31,7 ile bilim ve teknik konulu dergiler olmuştur.

Ailelerin Önlem Alması Gerekli

Çocukların interneti kullanmalarının yaygınlaşması çocuk istismarlarını da arttıran etmenler arasında. Çocukların Facebook, Twitter gibi sosyal ortamlarda vakit geçirme sürelerinin artması pedofili ve çocuk istismarcılarının internet ortamında varlık göstermelerine neden oluyor. En son Facebook’da bir annenin kendi çocuğuna Facebook’dan ulaşan bir çocuk istismarcısını paylaşmıştı ve sosyal medya gündeminde pedofili alarmı verilmişti. Aileler internet kullanımında çocuklarını denetim altında tutmalı ve gerekli önlemleri almalılar. Aksi takdirde en güvenli sandığınız evinize bile bir mesaj aracılığıyla kötü niyetli insanlar gelmiş olabilir.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Google 'dan Bloggerlara Tavsiyeler başlıklı makalemizde Blogcular, Blogculara uyarı ve Blogger hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz