Daha İyi Facebook Pazarlaması İçin 5 Yöntem

0

Sosyal Medya yöneticisi, kendi işinin patronu veya herhangi bir sebeple Facebook’da pazarlamaya alakanız olduğu için burada bulunuyorsunuz. Yada sizi Facebook Pazarlaması hakkında öğrenmeye iten bir dürtü var.

Ne için burada olduğunuz önemli değil Daha  İyi Facebook Pazarlaması İçin 5 Yöntem’i sizlerle paylaşıyoruz. Keyifli okumalar.

Facebook Pazarlama

1 Potansiyel müşteri formları oluşturabilir,  düzenleyebilir ve onları indirebilirsiniz

Formlarınızı Facebook’un kullanışlı bir özelliği olan Reklam Yöneticisi’ni kullanarak düzenlemek ister misiniz?

Öyleyse bir potansiyel müşteri formuna ihtiyacınız olacak. Müşteri formlarını Yayın Araçları sekmesi sayesinde tasarlayabilirsiniz. Bu özelliği ilk kez kullanacaksanız işlemi nasıl yapacağınızı göstermek için sizlere bir örnek sunuyoruz.  Potansiyel müşteri formunu görüntüleyebilir ve kendi bilgilerinizle yeniden düzenleyebilirsiniz.

Kendi potansiyel müşteri formunuzu oluşturmak için “Oluştur” butonun tıklayın. Oluşturacağınız bu formun yeni bir form mu yoksa mevcut bir formun çoğaltılmış hali mi olacağını seçmenizi isteyen bir ekranla karşılaşacaksınız.

Reklam 1

İleri butonuna bastıktan sonra formunuza istediğiniz bir isim ekleyin ve gelişmiş ayarlardan size uygun olan seçenekleri ayarlayın. Driftrock, İnfusionSoft, Marketo, Maropost, Sailthru ve Sparkroom kullanıcıları için özel olarak hazırlanmış bu yönerge sayesinde kendi alanınızda düzenlemelere ihtiyacınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca en çok kullanılan e-mail pazarlama platformu olan LeadsBridge gibi üçüncü parti araçlar veya API araçları sayesinde formunuzu yeniden düzenleyebilirsiniz.

Reklam 2

Sonra formunuzda olmasını istediğiniz bilgilerinizi seçebilirsiniz. Bu arada daha fazla bilgi eklerseniz formunuzun daha uzun olacağını unutmayın. Formunuzda potansiyel müşterilerinizin vermesini istediğiniz bilgileri seçebilirsiniz. Sonra websiteniz için gizlilik ilkesi ve feragatname ekleyebilirsiniz. Ayrıca sayfanın alt tarafında özel feragatname ekleyebilirsiniz. Daha sonra websitenizin linkini forma ekleyeceksiniz. Bu, isterseniz ana sayfanız isterseniz geri bildirim sayfanız olabilir.  İnsanların bilgilerini girdikten sonra sayfanızı ziyaret etmeleri için onlarla bir bağlantı paylaşabilirsiniz. Daha sonra formunuzun ön görüntüsünü göreceksiniz. Next butonuna basarak formunuzun uzunluğunu görebilirsiniz. Eğer formunuza farklık özellikler eklemek isterseniz “edit” butonuna basabilir ya da formun mevcut halinden memnunsanız “create” butonuna basarak formunuzu tamamlayabilirsiniz.  Formları toplamaya hazırsanız Facebook profilinizden Reklam Yöneticisi’ne gidin ve İşletmeniz İçin Potansiyel Müşteriler Toplama seçeneğini işaretleyin. Hedef kitlenizi, bütçenizi, yerlerinizi ve reklamınızı ayarladıktan sonra “son” butonuna basarak süreci sonlandırabilirsiniz. Daha sonra sayfanızda yayın ararçları sekmesine giderek ilanlarınızı indirebilirsiniz.

Reklam 3

 

2 Kaydedilmiş veya canlı videoları yönetin

Sayfanızda birçok video mu paylaşıyorsunuz? Sayfanızda bulunan yayın araçları sekmesinin içindeki video kütüphanesi sayesinde tüm videolarınızı kolayca yönetebilirsiniz. Burada videolarınızın listelenmiş halini göreceksiniz. Her bir videonun üzerine tıklayarak video hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Daha da önemlisi video kütüphanesi sayfasının sağ üst kısmında “Canlı” ve “Yükle” şeklinde iki buton göreceksiniz. Bu butonları kullanarak ister canlı ister kaydedilmiş videolarınızı takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Bu bilgiyi alıp Open Broadcaster Software gibi araçlarda kullanabilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi ayarlar sekmesinden programa sayfanızın yukarıdaki bilgilerini girerek canlı videolar oluşturabilirsiniz. Her şeyin yolunda olup olmadığını test etmetk için Facebook’ta önizle butonuna basarak aynı videonun pop up şeklinde sayfanızda görüntülendiğini doğrulayabilirsiniz.

video 1

Bir durum güncellemesiyle, başlıkla ve etiketle canlı videonuzu yükleyebilirsiniz. Ayrıca insanları etiketleyebilir, yaptığınız şeyleri, nasıl hissettiğinizi, konumunuzu ekleyebilirsiniz. Daha sonra “canlı yayına geç” butonuna tıklayarak videonuzu paylaşabilirsiniz. Eğer profesyonel bir canlı web yayını aracı arıyorsanız Telstra’s Wirecast programını tavsiye edebiliriz. Ancak önceden uyaralım bu program 495$ ücret talep etmektedir. Alternatif olarak eğer canlı video yerine önceden kaydedilmiş bir video paylaşmak istiyorsanız “upload” butonunu kullanmanız gerekecek. Eğer insanları bir sayfaya yönlendirmek istiyorsanız yukarıdaki resimde gördüğünüz ve videonun altında olan “Call to Action” butonunu kullanabilirsiniz.

Video 2

 

3 Dükkan sekmesi ile ürün satışlarınızı yönetin

Dükkan bölümü Facebook’un deneme aşamasında olan özelliklerinden biridir. Bu yüzden henüz tüm kullanıcılar için kullanıma sunulmamıştır. Eğer sayfanızda “Dükkan bölümü ekle” butonu görünüyorsa bu özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz demektir. Eğer bu butonu görmüyorsanız üzgünüz henüz bu özellik sizin için kullanıma sunulmamış demektir. Satışa sunduğunuz ürünler arasında görülmesini istediğiniz üç ürününüz dükkan kısmında sayfanın en üstünde görünecektir. Dükkanınızı kurduktan sonra yayın araçları bölümü sayesinde düzenlemeler yapabilirsiniz.  Ürün detaylarını güncellemek için ürün kısmına tıklayın ve ürünü düzenle butonuna tılayın. Eğer üçten fazla ürününüz varsa tüm ürünler içerisinden istediğiniz üçünü seçerek sayfanın en üstünde görünmelerini sağlayabilirsiniz.

Satış 1

Beklemede olan veya tamamlanmış siparişlerinizi yayın araçları sayesinde düzenleyebilirsiniz. Bekleyen siparişler kısmından henüz kargolamadığınız ürünler için kargo adresi, müşteri bilgileri gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Tamamlanmış siparişler kısmından ise kargolamış olduğunuz ürünler için müşteri bilgilerine ulaşabilir ve müşteri memnuniyeti anketini görebilirsiniz. Son olarak dükkanımı göster kısmına tıklayarak müşteri gözünden dükkanınızın nasıl göründüğüne bakabilirsiniz.

Not: bu özellik Türkiye’de tam olarak aktif edilmiş değil. Bir E-Ticaret sitesi sahibiyseniz siteye yönlendiren bir dükkan açabilme imkanınız var fakat tam anlamıyla bir Facebook dükkanı açmak için biraz daha süreye ihtiyacımız var. Takipte kalın ve Facebook’da ilk dükkan açan siz olun. 🙂

Satış 2,

4 Kanvas oluşturun ve yönetin

Mobil kullanıcılar için interaktif reklamlar oluşturmakla mı ilgileniyorsunuz? Eğer Facebook’un sunmuş olduğu kanvas hizmetine erişim hakkınız varsa mobil takipçileriniz için güzel kanvaslar oluşturabilirsiniz.  Kanvas özelliği yukarıdaki mobil uygulama görüntüsü gibi bir reklam oluşturmanızı sağlar. Eğer kanvas kısmı yayın araçları sayfanızda görünmüyorsa Facebook yetkilileriyle irtibata geçebilirsiniz.

 

Canvas 1,

 

Yayın araçları sayfasının sol kısmında kanvas kısmına tıkladığınızda size varsayılan olarak sunulan içerik düzenlemesi ile karşılaşacaksınız. Burada reklamınıza başlık veya fotoğraf ekleyebilir ve basit bir kanvas tasarımı yapabilirsiniz. Burada önemli olan birden fazla “Call to Action” butonuna sahip olmanızdır. Bu özellik reklamınızda daha fazla özellikler eklemenize olanak sağlayacaktır. Kanvas  oluşturduktan sonra reklamı telefonunuza gönderebilir ve bu sayede nasıl göründüğünü kontrol edebilirsiniz.

kanvas 2

Not: Bir kanvas reklamını bitirdikten sonra editleyemezsiniz. Sadece var olan bir reklamınızı çoğaltabilir ya da yeni bir reklam oluşturabilirsiniz. Son olarak sadece mobil kullanıcılar seçeneğini işaretleyip masaüstü kullanıcıları için olan seçeneği devre dışı bırakın.

Kanvas Oluşturmak İçin: https://www.facebook.com/help/contact/162497704112958

 

5 Gönderileriniz düzenleyin ve yayınlayın

Birçok üçüncü parti yazılım gönderilerinizi oluşturma ve düzenleme konusunda size yardımcı olmaktadır. Ancak bu programları kullanmanıza gerek yok. Çünkü Facebook sayfanızda bulunan yayın araçları sayesinde bu işlemleri ücretsiz olarak yapabilmektesiniz.

Gönderiler

Bir gönderi yayınlamak için yayınlanmış gönderiler kısmına tıklayın. Daha sonra sayfanın sağ tarafında bulunan oluştur butonuna tıklayın. Karşınıza çıkacak ekrandan isterseniz fotoğraf, isterseniz video, isterseniz de durum güncellemesi paylaşabilirsiniz.   Eğer bu ekranda bulunan teklif öneriler kısmına tıklarsanız daha fazla gönderi türünü oluşturmanızı saplayacak özellikler edinebilirsiniz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Ekmek Artık Dijitalde başlıklı makalemizde Ekmek Artık Dijitalde, Ekmek İşleri ve girişim haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz