Didi 50 milyar dolar değerlemeyle 6 milyar dolar yatırım alıyor

0

Özel vasıta çağırma uygulaması Didi Chuxing, 50 milyar dolar değerlemeli bir yatırım turunu kapatmaya oldukça yakın. Bloomberg‘in paylaştığı bilgilere göre Çinli girişim değerleme açısından Uber ile arasındaki farkı aka ölçüde kapatacak.

Didi, bildiğiniz gibi Çin pazarındaki rekabette Uber’i saf dışı etmiş ve Uber’in mahalli operasyonunu devralmıştı. Bu zaferden sonra küresel pazarda da Uber‘i alt etmek isteyen Didi, ABD’de Lyft ile, Hindistan’da ise Ola ile anlaşmalar yapmıştı. Beklenen yeni yatırım turu da Çinli girişimin değerini Uber’e yaklaştırırken, Lyft, Ola ve Grab gibi girişimlerle arasındaki farkın da iyice açılmasını sağlayacak.

Konuya yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre Didi’nin alacağı yatırım 5-6 milyar dolar seviyesinde. Bu tura katılması beklenen yatırımcılar arasında Bank of Communications, China Merchants Bank, SoftBank ve Silver Lake gibi aka yatırımcılar var. SoftBank’ın 100 milyar dolarlık yatırım fonuyla aka yatırımlar yaptığı malum ama Silver Lake’in de kısa süre evvel 15 milyar dolarlık aka bir fon kapattığını belirtmekte yarar var.

Didi, en kıymetli girişimler sıralamasında ikinci sıraya yerleşecek

Didi, şimdiye kadar Apple, China Life gibi yatırımcıları arkasına almış ama son yatırım turunda 50 milyar doların fazla altında, 28 milyar dolardan değerlenmişti. Yeni yatırım turu beklendiği gibi gerçekleşirse Didi, 68 milyar dolar değerlemeli Uber‘in ardından ikinci sıraya yerleşecek. Aşağıdaki tabloda Didi’yi Xiaomi ve Airbnb takip ediyor ama Alibaba’nın iştiraki Ant Financial‘ın da 50 milyar dolar değerlemeden yatırım aldığını hatırlatmadan geçmeyelim.

Bir önceki yazımız olan İBB, önemli özelliklere sahip navigasyon uygulaması İBB Navi’yi yayınladı! başlıklı makalemizde İBB ve İBB Navi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz