Dijital Bağımlılıklar

0

Küreselleşen dünyada hayatın her anında kolaylık sağlayan ve daha da kolaylaştırmayı hedefleyen teknolojinin gelişmesi ve bu gelişim beraberinde insanları cezbederek geçirilen sürenin uzaması, hayatımızda beklenmedik sorunlara yol açıyor. Bu sorunlar fiziksel ve psikolojik hastalıklara sebep oluyor. Dijital bağımlılıkların en bilineni internet bağımlılığı olduğunu görüyoruz.

 


Günün ilk ışıklarıyla belirli sebepler dolayısıyla bilgisayar başında saatler geçirdiğimiz yetmiyormuş gibi gün sonunda sanal alemde zaman ve enerjimizden feragat ediyoruz(Tıpkı benim 23:20’de bir sosyal medya hesaplarına bakıp bir içeriği düzenlediğim gibi).  Peki nelere yol açıyor? Fiziksel zararlardan bahsedecek olursak hiç şüphe yok ki olmazsa olmazlarımız cep telefonu ve bilgisayarın birçok bilimsel raporda kısa vadede baş ağrısı, stres, kısa süreli hatırlamada zorluklar, gözlerde görüş darlığı, bulanık görme, tansiyon yükselmesi, halsizlik görülmesine neden olduğu bir çok araştırma tarafından kanıtlanmış durumda.

Uzun vadede ise İngiltere Radyolojik Kurulu‘nun verilerine göre küçük çocuklarda tümör riski yarattığı, beyin tümörü riski, kalp rahatsızlıkları, immün sistemin zayıflaması, sperm ve yumurta kalitesinin düşümü gibi ciddi hastalıkların gözlemlenebileceği sonucu alınmıştır.

Nasıl korunacağız?

Cep telefonunu kullanmadığınız zaman dilimlerinde yanınızda taşımamaya çalışın. Özellikle kalp karaciğer ve yumurtalık testis gibi organlardan olduğunca uzak tutun, varsa çantanızda taşıyın.  Telefonu aramalarda kulağınıza götürmek yerine kablolu ya da kablosuz kulaklıkları tercih edin. Bilgisayar kullanırken anti-refle ve uv ışınlardan koruyucu gözlük tercih etmek, ara sıra gözler ve bedenin dinlenebileceği minik molalar vermek ve gerekli olmadığında bilgisayar başından ayrılmak sizi fazla radyasyondan korumakta yardımcı olacaktır.

 

İnsan Psikolojisindeki Rahatsızlıklar

Gelelim teknolojinin insan psikolojisindeki çeşitli rahatsızlıklarına… Nomofobi, FOMO(), Ego sörfü, Google takibi, Siberhondrik, photolurking, cheesepodding, myspace taklitçiliği  ve dahası… Toplumda çok yaygın değilmiş gibi gelse de birçok insan kabul ederek veya etmeyerek bu hastalıkların mensubu. Bu dijital hastalıkları biraz daha tanıyalım.

Nomofobi: Cep telefonuyla iletişim bağının kesilmesi ve haber alamama korkusuyla nefes darlığı,titreme ve baş dönmesi semptomatikleri yaşanır.

FOMO: Gündemden uzak kalma,gelişmeleri takip edememe,sosyal medyada arkadaşlarından uzak kalma,takip edemediğinde kendini kaygı içinde boğulmuş hisseder.

Ego Sörfü:Kendi ad ve soyadını internette aratıp araştırma,bundan büyük bir haz duyma,  Bunu belli aralıklarla ve sürekli yaparak giderek artan aratmalarda bulunmak. Online narsizm de denebilir.

Google Takibi:Bir kişinin kendi çevresindeki insanları arama motorları aracılığıyla tanımaya çalışmak.

Siberhondrik: Hastalık karşısında doktora muayenesini tercih etmek yerine internetten tedavi yöntemlerini araştırıp bunu uygulamak. Otokontrolü düşük bireylerin öğrenme çabası doğru ve yanlış bilgiyi birbirinden ayırt edemeden şüpheye kapılmalarına ve yanlış tedavi yöntemlerine sürükler.

Photolurking: Sosyal platformda insanların fotoğraf ve videolarına saatlerce bakmak,sürekli hale gelip bundan kopamamak.

Cheesepodding: İnternet başında sürekli ”mp3”indirme hastalığı. Myspace taklitçiliği:İnternet üzerinde kendini başka biri olarak gösterme,olduğundan farklı gönderiler düzenlemek.

Sosyal Ağ Depresyonu: Facebook,İnstagram,Snapchat gibi uygulamalarda sürekli ruhsal çöküntüleri,hayal kırıklıklarını ve acıları okumak,paylaşmak.

Nasıl çözümlenebilir?

Öncelikle kişinin bu gibi problemlerden biri ya da birkaçına sahip olduğunu kabul etmeli, problemi tanımladığında problemden kaçmak yerine üzerine giderek kendisi ve sevdikleri için iyi olanı yapmaya koyulması gerekiyor. Hangi değer kaybının kişiyi bu yöne sürüklediği kendine sorduğu sorularla çözülmeli.  Ya da problemi kabullendikten sonra sevdiklerinizle paylaşıp sizi uyarmasını ve hatta kendisinde de olduğunu kabul eden sevdiğinizle birlikte birbirinizi uyararak bir kontrol mekanizması oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu konuda ruh sağlığı uzmanlarından gerekli yardımları alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İşletmeler İçin 5 Dijital Pazarlama Trendi başlıklı makalemizde Dijital Pazarlama Trendleri ve İşletmeler İçin 5 Dijital Pazarlama Trendi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz