Dijital Haritalarda Güncellik ve Etkinlik

0

Bir çok kişi hayatına akıllı telefonları sokmasıyla birlikte hız ve zaman kazanmak amacıyla gündelik yaşamlarında belirli değişimlere gidiyor. Bu değişimlerden biri de akıllı telefonların nimetlerinden olan dijital harita uygulamalarıdır. Önceleri ellerinde adres yazılı bir kağıtla sokak sokak, cadde cadde, esnafa sorarak gidecekleri yere varmaya çalışan insanlar harita uygulamalarıyla artık daha hızlı bir şekilde ve kimseye ihtiyacı olmadan bu ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Bu nimetten yararlanabilmek için olması gereken; ellerinde bir akıllı telefon ve o cihaza yüklü bir harita uygulaması bulunması yeterlidir.

dijital haritalar

Telefon markalarının yazılım desteklerine göre farklılaşarak gelişen uygulamalardan bir kaçını inceleyecek olursak karşımıza şu sonuçlar çıkıyor. Ülkemiz için incelediğimizde Apple, Bing, Google, Facebook, Foursquare ve Yandex Türkiye’de hizmet veren uygulamalardır. Ancak bu uygulamaları tercih etmek için ne amaçlı kullandığımız ve ne kadar güncel sonuçları ulaştırdığı da bir hayli önemli. 850’den fazla firmanın datasının bulunduğu online firma rehberi Yellow Pages yukarıda adı geçen uygulamalara da  rehberindeki verileri yerleştiriyor ve kullanıma sunuyor. Ayrıca Yellow Pages, Türkiye’de KOBİ’leri Apple haritalarına yerleştiren tek firma olması ve işyeri datalarını otomatik koordinatlama yerine manuel olarak doğrulayarak hassas bir çalışma yürütmesi bakımından oldukça dikkat çekiyor.
Sadece web tarayıcı ve windows işletim sisteminde kullanılabilen mobil platformlardan hizmet vermeyen Bing Maps Türkiye’deki posta kodlarını en doğru şekilde göstermesi bakımından ilgi görüyor.
bing maps
Bildiğimiz üzere doğruluk bilgisinden o şeyin güncel olduğu kadar bahsetmek mümkün. Yaklaşık dört yıl boyunca verilerini güncellemeyen Google Maps  üç boyutlu(3D) yapı görünümlerini getirerek sokak cadde ve diğer yerleşim alanlarının adlarında da yaptığı düzenlemeyle geç kalınmış ancak bugünün şartlarında oldukça önemli bir güncelleme ile karşımıza çıkıyor.
google maps
Yandex haritalar ise uydu görünümlerinin çok iyi olmaması, sadece kendince önemli gördüğü alanları üzerinde yoğunlaşan çalışmalar yürütmesi ve son zamanlarda POI  konusunda mükerrer data yayınlaması yönüyle şikayet alması gibi sonuçlarla analizdeki yerini alıyor.
yandex maps
Aslında Türkiye’de çok fazla gelişmiş özelliklere sahip olmamasına rağmen diğer harita platformlardaki yanlış işaretlenmiş POI’leri fırsata çevirip çalışmalarına hız katan  Apple haritalar trafik bilgisini aktif ederek online haritalar yarışında iddialı bir şekilde ilerliyor.
apple maps

Bir önceki yazımız olan

Markalama Stratejisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

başlıklı makalemizde markalama stratejisi ve pazarlama iletişimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden mezundur. Beden Dili,Zaman Kontrolü,Stres Kontrolü,Sosyal Medya Yönetimi,Kurumsal İletişim ve Reklamcılık gibi iletişim alanlarında seminer ve konferanslara katılarak hem ulusal hem uluslararası geçerlilik taşıyan sertifikalara sahip oldu.TÜHİD’in düzenlediği Altın Pusula İletişim Ödülleri kapsamında çalışması olmakla birlikte mezun olduğu bölümde bitirme çalışması olarak “Sosyal Medya Reklamlarının X,Y ve Z kuşakları üzerindeki etkisini araştırmıştır. Çalışmalarına ve kendini geliştirmeye devam etmektedir.

Yorum Yaz