Dijital Pazarlamada Ahlak Şartı

0

Çalıştığınız bir proje de çalışma arkadaşlarınız veya müşteriniz sizin kişisel ve ahlaki değerlerinizle aynı çizgi de değilse ne olur? Pazarlama sektöründe çalışıyorsak veya çalışmayı hedefliyorsak kendi kişisel inançlarınızı bir kenara bırakmalısınız. Eğer çok dürüstçe gerçekten kalbinizden gelerek Dijital Pazarlama girişimini başarmak istiyorsanız etik kurallarınıza uymayan proje ve işleri ele almamalısınız. Kişilerin ahlaki değerleri elbette değişmezdir ama söz konusu iş hayatı olduğunda insanlar işlerinden olmamak için veya daha üst makama terfi edebilmek için bir çok farklı yanlış yola başvuruyor. Özellikle pazarlama sektöründe olanlar yaptıkları iş ve projelerde değerlerine ters düşüp düşmediğine bakmadan işlerini yapıyorlar.

dijital etik

Uzlaştığınız veya uzlaşamadığınız söz konusu projelerde müşterilerinizin inanç ve politik gibi kavramlarla seçerek mi iş yapıyoruz yoksa tam profesyonel iş anlayışımızla yapacağımız işe mi odaklanıyoruz. Pazarlamacılar ne zaman kişisel inançlarını bir kenara bırakırlar ve tam anlamıyla yapacakları işlere de kendi kişisel ahlaki değerlerini katarak projelerini yaparlarsa o zaman dijital pazarlamanın ilk adımını atmış olurlar.

Kişisel değerlerimize ve etik kurallarımıza uymayan işlere nasıl hayır deme gücü kendimizde var ise bu dürüst davranışı müşterilerimizin işlerini ve projelerini yaparken de sergilemeliyiz. İnandığımız değerlerden iş hayatımızda da taviz vermemeyi öğrenmeliyiz. Dijital Pazarlama yapıyorsanız yeniliğe açık olmalısınız. Dün öğrendiğiniz bir şeyin ertesi gün yanlış olabileceği bir platformda çalıştığınızı unutmayınız. Yaptığınız işe veya projeye inanmanız, güvenmeniz ve arkasında durmanız gerekiyor. Dijital pazarlamanın özünde insan yer alıyor ve pazarlama yaparken kullandığınız teknoloji bir araç olarak öncelikli olarak insanların değerlerine hitap etmeli.

Bir önceki yazımız olan Google Allo Allo Allo başlıklı makalemizde Google Allo, Google I/O ve sosyal medya hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Mahmud Altundemir

Performans Marketing ve Online Medya Planlama alanlarında kendisini geliştirmeye devam ediyor….

Yorum Yaz