Dijital Reklam

0

Dijital Reklam Nedir?

Markalar ve pazarlamacılar tüketicilerin ilgisini çekebilmek için asırlardır sürekli farklı teknikler kullanmakta ve geliştirmektedirler. 1926’daki Bulova saat markasının TV reklamı dünya tarihindeki ilk televizyon reklamıdır ve reklamcılık dijital ortamla birlikte devasa şekilde büyümeye başlamıştır. Markalar ve pazarlamacılar seslerini daha geniş kitlelere duyurmaya çalışmış, yeni taktik ve stratejiler geliştirmişlerdir. Markalar ve pazarlamacılar için çok kişiye ulaşmak her ne kadar önemli olsa da doğru kişilere ulaşmak daha önemlidir. Çünkü doğru hedef kitleye ulaşmayan hiçbir mesaj harcanan emeği ve harcanan bütçeyi karşılamayacaktır. Örneğin yüksek gelirli kişiler için lüks ürünler üreten ve satan bir markanın reklam verdiğini düşünelim ve bu reklamın 1 milyon kişiye ulaştığını varsayalım. Eğer bu 1 milyon kişi markanın hedeflediği grup içerisinde değilse yani markanın hedef kitlesi içerisinde yer almayan gelirleri düşük kişilerden oluşuyorsa markanın verdiği reklam ve reklam için harcadığı bütçe çok fazla işe yaramayacaktır. Markalar veya markanız için daha doğru ve karlı olan, istenilen hedef kitleye ulaşmaktır. Yani az önceki örnekteki markanın 1 milyon kişi için harcadığı emek ve sermayeyi ürününü kullandırmak istediği kişi grubundan 10.000 kişi için harcamış olması isabetli ve marka için daha yararlı olacaktır. Bu sebeple markalar dijitalin gelişmesiyle birlikte kullanıcıların internet ortamında bıraktıkları izlere göre reklam vermeye başladılar. Televizyonda verilen reklamlar şuan pastada yüksek pay sahibi olsa da gelecekte dijital reklamcılığın bu pastadan daha  büyük payı alacağını düşünüyorum.

Dijital Reklamcılık

Google AdWords

Google’ın gelir kaynağını oluşturan sistem:  Google AdWords. Google’da bir arama yaptığınızda sağda ve arama çubuğunun hemen altında bulunan veya site içerisinde yer alan reklamlardır. Yandaki fotoğrafta siyah kutucuk içerisine aldığım yerler reklam alanlarıdır. Google’a reklam vermek çok basittir, bir Google AdWords hesabınızın olması yeterli olacaktır fakat işletmenizin veya sizin reklamlarınızın doğru bir şekilde sınıflandırarak doğru kişilere ulaştığından emin olamazsınız bu da geleneksel medyada reklam vermek gibidir. Google AdWords geleneksel medyada verilen reklamlara oranla hedef kitlenize ulaşmak için daha uygun ve isabetli bir araç. Google AdWords kullanıcıların daha önceki aramaları, alışveriş yaptığı siteleri, hobileri, zevkleri gibi farklı yerlerden aldığı çerezler doğrultusunda kullanıcının alma potansiyeli olduğu ürünleri seçiyor ve reklam olarak karşımıza çıkartıyor, yani Google’da arama yaptığınızda veya bir sitede reklam gördüğünüzde o reklam eğer yanlış bir çalışma olmamışsa tesadüf eseri karşınızda olmuyor. İşte marka olarak tüketicinizin bu özelliklerini iyi bilmeli ve bildiğiniz özellikleri Google AdWords’de kullanabilmelisiniz. Google AdWords’de hedef kitlenize daha doğru ulaşmak için de bir uzmanla çalışabilirsiniz. Az önceki örnekte açıkladığım gibi reklamınız Google AdWords sayesinde çok fazla kişilere ulaşabilir fakat doğru kişilere ulaşmadığı takdirde pek anlamı olmayacaktır. Google AdWords reklam yayınlamak için markalara bir takım çantası veriyor, bu çantayı iyi kullanan markalar veya kişiler sanat eserleri ortaya çıkarabiliyorken bazıları sadece çivi çakmakla yetiniyor.

Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin İnterneti

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bu kavram birçok iş alanı oluşturacağa, yeni girişimlere ev sahibi olacağa benziyor. Nesnelerin interneti kavramından başka bir yazımda bahsedeceğim. Şu an kısaca Nesnelerin İnternetiyle birlikte değişecek olan reklamcılıktan bahsedeceğim. Markalar artık reklam verirken kullanıcıların demografik özelliklerinden, tüketim alışkanlıklarına ve konumlarına ulaşarak kullanıcının o anki özelliğine göre doğru zamanda doğru reklamı verebilecek. Kullanıcıların kredi kartları harcamalarından, Google’da arattığı kelimelere, indirdiği uygulamalardan, girdiği web sitesinde geçirdiği vakte kadar toplanan veriler markaların hedef kitlesine nokta atışı yapmasında yardımcı olacak. Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse, akıllı telefonunda konumu açık bir kullanıcı düşünelim, kullanıcımız AVM içerisinde gezinmekte ve AVM’ye gitmeden Google’da stiletto ayakkabı arattırmış ve A-B  vs C markalarının internet sitelerinde stiletto ayakkabılara baktığını varsayalım. Bu doğrultuda kullanıcımız AVM içerisinde hiç kimseye ayakkabı alacağını söylemediği halde o AVM içerisindeki Stiletto ayakkabı mağazaları kullanıcımıza mesaj gönderebilir, indirdiği özel bir uygulama indirim çeki ve kampanya kazandığını söyleyebilir, A markasının sitesinde baktığı o stiletto için geçerli özel bir indirim kazanabilir.  Bu ve bunun gibi örnekler çoğaltılabilmek mümkündür. Daha önce de yazmış olduğum Baecon teknolojisini buna günümüz örneği olarak gösterebilirim.

 

Bir Sonraki Yazıda Görüşmek Üzere.

 

Bir önceki yazımız olan Başarılı Bir Sosyal Medya Kampanyası: Mercedes Benz-Tweet Race başlıklı makalemizde sosyal medya ve sosyal medya kampanyası hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz